چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال چیست؟چاپ دیجیتال از جمله روش های چاپی نوین می باشد که با با ورود خود به صنعت چاپ همه چیز را دگرگون ساخت کیفیت در این نوع چاپ بسیار بالاست و پس از ظهور چاپ دیجیتال ، چاپ افست دیگر کارایی خود را مثل گذشته از دست داد .

چاپ دیجیتال

از جمله بزرگترین مزایای چاپ دیجیتال می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

۱)در چاپ دیجیتال نیازی به اتمام صد درصد کار و مشاهده نتیجه خروجی نمی باشد.
۲)در این نوع چاپ الزامی به تیراژ بالا وجود ندارد .
۳)و از همه مهم تر اینکه در این نوع چاپ نیازی به سپری شدن مدت زمان زیاد وجود ندارد.

در این نوع چاپ پس از چاپ شدن یک برگه از نمونه چاپی خود به راحتی می توان ان را ویرایش نمود و پس از ان مجددا در هر تعدادی که مد نظر باشد می توان عملیات چاپ را اغاز نمود ، در واقع همانطور که بیان شد نیازی به چاپ در تیراژ خاص وجود ندارد ، جالب ترین نکته در این قسمت اینکه تمام موارد ذکر شده در کمتر از دو ساعت انجام پذیر می باشد .
به طور خلاصه چاپ دیجیتال ، جدید ترین چاپ با بالاترین کیفیت و در کمترین زمان ممکن است .
در چاپ دیجیتال ابتدا طراحی انجام می شود و پس از ان تنها دو ساعت لازم است تا عملیات چاپ یک نمونه چاپی به همراه ویرایش و چاپ تعداد نسخه های مد نظر انجام شود .
ابعادی که در چاپ دیجیتال عملیات چاپ متناسب با ان سایز انجام می شود عبارتند از :
A4,A3,A5,SRA3
که جهت چاپ در ابعاد بزرگتر می توانید از چاپ پلات که می تواند در ابعاد پوستر،بنر و یا هر متناسب با هر ابعادی باشد استفاده نمایید که این نوع چاپ چاپی با عرض بالا می باشد.
در این قسمت از جمله مهم ترین موارد در نظر گرفتن هزینه چاپ می باشد که این هزینه متناسب با جنس کاغذ که می تواند از جنس ساده و یا جنس های فانتزی از جمله گلاسه،کتان،کرافت،فابریانو،صدفی،تحریر،عروسکی،لیبل های چسبدار و … باشد در نظر گرفته می شود .
همانطور که بیان شد از جمله بزرگترین مزیت ها در این نوع چاپ ، امکان چاپ در کمترین زمان ممکن و نیز چاپ در هر تعداد تیراژ می باشد که از جمله علت های سرعت در چاپ دیجیتال می توان به عدم نیاز به صفحه و یا پیش نیازی جهت چاپ می باشد به گونه ای که فایل طراحی شده وارد سیستم می شود و پس از ان عملیات چاپ اغاز می شود و در کمترین زمان ممکن می توانید فایل چاپی خود را روی جنس مورد نظر خود تحویل نمایید، و به علت اینکه از صفحه و یا پیش نیازی جهت چاپ استفاده نمیگردد بنابراین در تیراژ پایین هزینه برای سفارش دهنده بسیار مناسب می باشد و رفع ایرادات وارده به طراحی به راحتی قابل ویرایش می باشد .
چاپ دیجیتال چگونه انجام می شود ؟
چاپگرهای دیجیتال دقیقا مشابه چاپگرهای خانگی می باشند با این تفاوت که ابعاد در این نوع چاپگر ها بسیار بزرگتر می باشد و در این نوع چاپ نیازی به ورود صفحه ای و یا پیش نیازی در پیش از چاپ وجود ندارد و تنها قرار گیری فایل طراحی شده کافی می باشد بدین صورت که پس از قرار گیری فایل چاپی در چاپگر فایل مورد نظر چاپ شده و پس از ان طراحی چاپ میشود.
از چاپ دیجیتال در چه مواقعی استفاده می گردد؟
از چاپ دیجیتال در هر پروژه ای می توان استفاده نمود به گونه ای که در این نوع چاپ در چاپ بنر،پوستر،کاتالوگ،کارت ویزیت،لیبل و … می توان استفاده نمود .
از چه کاغذی جهت چاپ می توان استفاده نمود؟
بسته به نوع طرح و کاربرد کاغذ مورد استفاده و نیز بسته به سلیقه مشتری کاغذ مورد نظر می تواند متفاوت باشد که از جمله طراحی های تیره انجام می شوند می بایست بر روی سلفون مات چاپ شوند نا جذابیت بیشتری را برای بیننده فراهم نمایند و یا کارت ویزیت شرکت های اداری و رسمی و یا سازمان ها و ارگان ها هیچ گاه نباید از جنس فانتزی انتخاب گردند ، در صورت نیاز به چاپ دیجیتال می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید و با در نظر گرفتن سلیقه شخصی خود و بهره مندی از نظرات کارشناسی بلوط چاپ نسبت به انتخاب چاپ خود تصمیم گیری نهایی را لحاظ نمایید .
در چه صورتی می توان از چاپ افست و در چه صورتی می توان از چاپ بنر دیجیتال استفاده نمود ؟
تنها در صورتیکه تیراژ بالایی در حدود ۱۰۰۰ به بالا دارید می بایست از چاپ افست استفاده نمایید در غیر اینصورت در تیراژ حدود ۱۰۰ تا کمتر از ۱۰۰۰ از چاپ دیجیتال استفاده نمایید و از جمله علت های اصلی ان عدم نیاز به ساخت صفحه می باشد که پر چاپ دیجیتال از هیچ صفحه ای استفاده نمیشود و همانطور که قبلا گفته شد تنها طرح وارد چاپگر شده و عمل چاپ انجام میگیرد بنابراین در چاپ افست با توجه به ساخت صفحه که پیش از عمل چاپ می بایست انجام گیرد هزینه چاپ در تیراژ بالا مقرون به صرفه تر می باشد .
بلوط چاپ با در دست داشتن بیشترین ماشین الات چاپ و تنوع در انتخاب کاغذهای مختلف مفتخر به داشتن بیشترین میزان رضایتمندی از سوی شما مشتریان محترم می باشد .

از جمله مزیت های چاپ دیجیتال می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

۱)سرعت چاپ در چاپ دیجیتال به گونه ای سریع می باشد که این نوع از چاپ را به چاپ فوری تبدیل نموده.
۲) در صورتیکه اولین تکه خروجی از دستگاه خارج شود می توان چاپ نهایی را مشاهده نمود.
۳)امکان چاپ حتی در یک برگه به تنهایی.
۴)در این نوع چاپ نیازی به وجود زینک وجود ندارد .
۵)در تیراژ کم بسیار مقرون به صرفه می باشد.
۶)پیش از چاپ نهایی می توان طرح را در هر کاغذی که تمایل داشتید چاپ نمایید تا کیفیت جوهر ها و طرح را مشاهده نمایید.

از این چاپ تنها در زمانی که تیراژ کم باشد می توان استفاده نمود و در صورتیکه تیراژ بالا باشد مقرون به صرفه نیست.

پیش از این درباره مزیت های چاپ دیجیتال اطلاعات جامعی را مطرح کردیم در ادامه به توضیحات بیشتری درباره چاپ دیجیتال می پردازیم :
این نوع از چاپ علاوه بر جدید بودن عملیات چاپ شامل سرعت چاپ بسیار بالا در چاپ می باشد به گونه ای که علاوه بر کیفیت سرعت چاپ نیز به علت جدید بودن تکنولوژی چاپ بسیار افزایش یافته است ، می توان بدین گونه مطرح نمود که پیش از این در صورت دارا بودن یک نسخه چاپی همراه با کیفیت بالا می بایست زمان بیشتری را صرف نمود درحالیکه در چاپ دیجیتال و پیشرفت تکنولوژی در این روش می توان شاهد افزایش سرعت بسیار بالا نیز بود ، در چاپ دیجیتال تیراژ چاپی کم می باشد و جهت چاپ تنها نیازمند یک دستگاه چاپ و یک کامپیوتر می باشیم که در این صورت تنها کافی است با ارتباط مستقیم کامپیوتر به دستگاه چاپ عملیات چاپ آغاز شود که این خود علاوه بر صرفه جویی در زمان چاپ شاهد افزایش کیفیت چاپ نیز می باشیم .
انواع دستگاه های چاپ دیجیتال عبارتند از :
۱) دستگاه چاپ لیزری
۲) دستگاه چاپ جوهر افشان
۳) دستگاه چاپ larg format
۴) دستگاه چاپ تونری
انواع سطوحی که در این نوع چاپ میتوان از آن استفاده نمود عبارتند از :
۱)کاغذ
۲) کتان
۳) پارچه
۴) شیشه
۵) فوم برد
۶) پی وی سی
۷) پلکسی گلاس
بدین صورت با هر نوع سطحی که وجود داشته باشد می توان به راحتی عملیات چاپ را انجام نمود .
جهت عملیات چاپ ابتدا لازم است تا کامپیوتر به دستگاه چاپ متصل گردد و پس از آن به صورت کاملا اتوماتیک چاپ با دستگاه چاپ دیجیتال انجام می گردد ، پیش از این در زمان چاپ در صورتیکه می بایست چاپ بر روی کاغذ انجام شود جوهر به درون بافت کاغذ نفوذ می نماید در حالیکه در چاپ دیجیتال تنها یک لایه بسیار نازک از چاپ بر روی کاغذ قرار میگیرد و ادامه برخی چاپگر ها به علت دارا بودن فرایند حرارتی و یا تابش یو وی سبب تثبیت چاپ بر روی سطح خواهد گردید .
کاربردهای چاپ دیجیتال عبارتند از :
به علت سرعت و کیفیت بالایی که در چاپ دیجیتال وجود دارد از آن می توان در کاربردهای گوناگونی استفاده نمود .
۱) چاپ بروشور
۲) چاپ کارت ویزیت
۳) چاپ کاتالوگ
۴) پوستر
۵) کارت دعوت
۶) نمونه برای چاپ کتاب
از جمله سطوحی که عملیات چاپ بر روی آن بسیار جذاب می باشد چاپ بر روی کاغذ عکس می باشد که دارای جذابیت بسیار بالایی می باشد و در ادامه سطوحی که می توان بر روی ان عملیات چاپ را انجام نمود تخته شاسی،فوم و… می باشد که دارای زیبایی منحصر به فردی می باشد .
از جمله مزیت های چاپ کارت پستال و یا کارت های تبریک با استفاده از چاپ دیجیتال طراحی و چاپ آن مطابق با سلیقه شخصی می باشد .

در این قسمت از مقالات به بررسی جامع و کامل در مورد چاپ دیجیتال پرداخته می شود و اینکه چاپ دیجیتال به چه نوع چاپی تلقی می گردد ؟
جهت به انجام رساندن یک چاپ حرفه ای و با کیفیت می بایست زمان و مراحلی طی شود که مورد چاپ شده به نحو احسن مورد رضایت صد در صدی مشتری قرار گیرد و اما پس از روی کار آمدن چاپ دیجیتال علاوه بر سرعت بسیار بالا کیفیت بسیار مطلوبی را در چاپ دیجیتال همراه دارد بنابراین در چاپ دیجیتال می توان به همراه کیفیت بسیار مطلوب می توان مورد چاپی را در کوتاهترین زمان ممکن به چاپ رساند ، مورد چاپی در چاپ دیجیتال می تواند تصویر و یا متن باشد که در هر صورت شاهد کیفیت بسیار مطلوبی در چاپ خواهیم بود ، در چاپ دیجیتال می توان تیراژ را با هر میزان و تعدادی که مد نظر است به انجام رساند لازم به ذکر است که از جمله علت های سرعت در چاپ دیجیتال می توان به انتقال فایل به صورت مستقیم از کامپیوتر به دستگاه چاپ اشاره نمود به گونه ای که فایل پس از طراحی در کامپیوتر به صورت کاملا مستقیم به دستگاه چاپ متصل می گردد و پس از آن عملیات چاپ انجام می گردد .
انواع دستگاه های چاپ دیجیتال عبارتند از :
۱) دستگاه چاپ لیزری
۲) دستگاه چاپ لارج فرمت
۳) دستگاه چاپ جوهر افشان
۴) دستگاه چاپ تونری
که با استفاده از این دستگاه ها می توان بر روی هر سطحی که مد نظر باشد عملیات چاپ را انجام داد .
در واقع در چاپ فایل چاپی پس از طراحی بر روی سیستم در دستگاه چاپ کپی می شود و پس از آن می تواند به صورت کاملا یکجا عملیات چاپ آغاز گردد که در این قسمت از جمله بزرگترین محسنات چاپ امکان مشاهده چاپی یک قسمت طراحی شده پیش از چاپ تمام فایل است .
در روش های سنتی در زمان قرار گیری جوهر بر روی کاغذ تمام جوهر بر روی بافت کاغذ نفوذ کرده و این در حالی است که در چاپ دیجیتال تنها یک لایه نازک از جوهر بر روی کاغذ قرار می گیرد که در نهایت پس از آن تصویر یا متن چاپ شده جهت تثبیت ماندن از یک فرایند حرارتی و یا پوششی استفاده می نماید .
همانطور که پیش از این نیز مطرح گردید از در کاربرد ها و بر روی سطوح مختلفی از جمله انواع کاغذ و یا چوب و یا پلاستیک و یا پارچه استفاده می شود .
در چاپ افست عوامل بسیاری از جمله دقت اپراتور ، میزان حرارت ،دقت و سلامت ماشین،شسته بودن کامل ماشین ، طراحی های متناسب با دستگاه و … می بایست وجود داشته باشد تا سبب بک چاپ با کیفیت شود به همین جهت در چاپ افست چاپ به صورت بدون عیب و نقص یک فرایند چاپی بی نظیر محسوب می گردد .

تعداد در چاپ دیجیتال

از جمله بزرگترین مزایا در چاپ دیجیتال امکان چاپ در تعداد محدود در این مدل از چاپ می باشد ،در چاپ دیجیتال پلیت حذف شده و بدین ترتیب امکان چاپ به صورت کاملا مستقیم از کامپیوتر بر روی کاغذ امکان پذیر می باشد به همین جهت در این مدل از چاپ به علت وجود کالیبراسیون می توان تعداد حتی یک نسخه را با هزینه اندک فراهم نمود بنابراین در چاپ با تعداد کم مانند یک نمونه چاپی و یا چاپ در محصولات با تعداد اندک می توان از چاپ دیجیتال استفاده نمود .
چاپگر دیجیتال تنها می تواند در طول عمر مفید خود تعداد محدودی از نسخه را چاپ نماید و به هیچ وجه نمیتوان از آنها در تعداد زیاد استفاده نمود ،این نوع چاپ دارای سرعت مطلوب و مناسبی می باشد بنابراین چاپ دیجیتال در تعداد محدود مناسب می باشد و در تعداد بیشتر به هیچ وجه مناسب نمی باشد و وجود چاپ در تعداد محدود به همراه قیمت مناسب از جمله تفاوت های چاپ دیجیتال و افست محسوب می گردد .
در سال ۲۰۱۰ نیز تحولی در زمینه چاپ دیجیتال رخ داد که توسط آن با تکنولوژی نانو در جوهرها محدودیت هایی از جمله هزینه و سرعت در چاپ حذف گردیدند .
چاپ شخصی در دیجیتال :
در این نوع چاپ می توان هر نمونه از نسخه چاپی را در طرح و رنگ خاص خود چاپ نمود به گونه ای که هر نسخه دارای یک طرح خاص باشد و می توان چاپ را به صورت کاملا شخصی تبدیل نمود ، به عنوان مثال در این نوع چاپ می توان کارت پرسنلی و یا کارت تبریک لوح تقدیر و یا هر موردی که نیازمند تغییرات در هر نمونه چاپی باشد چاپ نمود به گونه ای که در کارت پرسنلی می توان اطلاعات هر شخص به همراه تصویر شخصی وی را بر روی کارتش چاپ نمود و یا در کارت تبریک اطلاعات هر شخصی را وارد نمود ، بنابراین در این نوع چاپ امکان تغییر و یا شخصی سازی اطلاعات وجود خواهد داشت .
بلوط چاپ به عنوان مجهزترین مرکز چاپ و تبلیغات و با دارا بودن دستگاه های با کیفیت در زمینه های چاپی مختلف از جمله چاپ مفتخر به کسب بیشترین میزان رضایتمندی از سوی مشتریان محترم می باشد .
هزینه نهایی در چاپ دیجیتال از چاپ افست بیشتر می باشد ولی به دلیل وجود عدم محدودیت در تعداد چاپ آنها و همچنین سرعت بسیار بالا در چاپ از جمله علت های محبوبیت این نوع چاپ محسوب می گردد .
از جمله مزیت های دیگر در چاپ به نسبت چاپ افست امکان شخصی سازی در چاپ می باشد به گونه ای که در صورت تمایل به چاپ سربرگ با طرح و نوشته های متفاوت را داشته باشید در هر یک سربرگ می توانید با چاپ دیجیتال نسخه های چاپی سربرگ خود را انجام دهید که در این حالت با چاپ افست امکان چاپ شخصی سازی به علت وجود فیلم و پلیت وجود نخواهد داشت .

در این قیمت به بررسی چاپ دیجیتال پرداخته می شود و اینکه چاپ دیجیتال دارای چه انواعی می باشد :
انواع چاپ دیجیتال :
۱) چاپ متوسط :
در این نوع چاپ می توان به راحتی بروشور،اوراق اداری،لیبل،کاتالوگ،کارت ویزیت،سی دی و لیبل ها را به راحتی چاپ نمود که سایز چاپی ان تا a3 هم می تواند افزایش یابد.
۲) چاپ بزرگ :
در این نوع چاپ نیز می توان از سایز a3 تا عرض ۱۵۰ سانتی متر نیز افزایش می یابد که با استفاده از این نوع چاپ می توان پوستر،استند،فوم برد،تخته شاسی،بک لایت را چاپ نمود، این مدل از چاپ اصولا برای فضاهای داخلی و یا indoor مناسب می باشند که در این نوع چاپ دیجیتال می توان بر روی انواع کاغذ عملیات چاپ را انجام داد .
۳) چاپ عریض :
در این نوع چاپ می توان از عرض ۱۵۰ سانتی متر و بزرگتر عملیات چاپ را به انجام رسانید ، در این مدل می توان بنر،فلکس،مش،استیکر را چاپ نمود ، این مدل از چاپ عموما و بیشتر برای چاپ در فضای بیرونی و یا outdoor به کار برده میشود که متناسب با با نوع کاربرد آن که در فضای خارجی استفاده می شود می بایست دارای مقاومت بالایی در نور خورشید ، گرد و خاک و آب مقاوم می باشند .
انواع چاپ دیجیتال بر اساس تکنولوژی :
۱) چاپ دیجیتال نوری photolab :
این روش دقیقا مشابه چاپ بر روی کاغذ عکاسی می باشد که در این روش می توان با استفاده از تابش نور تصویر را بر روی کاغذ هایی که به نور حساس می باشند می توان چاپ نمود .
۲) چاپ دیجیتال حرارتی :
در این روش همانطور که از نام ان پیداست با استفاده از ماتریس های حرارتی عملیات چاپ انجام می شود ، یکی دیگر از مواردی که عملیات چاپ را با استفاده از روش حرارتی می توان انجام داد لیزر و یا دیگر واکنش های شیمیایی می باشد که پر نهایت همگی با استفاده از حرارت می توانند عملیات چاپ را به انجام برسانند ، کاغذی که در این روش از آنها استفاده می شود همگی کاغذهایی می باشند که به حرارت حساس می باشند .
۳) چاپ دیجیتال تصعید رنگ :
در این روش رنگ ابتدا بر روی سلفون قرار گرفته و پس از آن با استفاده از حرارت رنگ ها بخار شده و بر روی کاغذ قرار می گیرند ، از جمله معایب این روش می توان به قیمت بالا در این روش اشاره نمود ، مواردی که می توان در این روش چاپ نمود چاپ تی شرت ،لیوان و بشقاب و برخی از اشیا می باشند ، که در این روش می توان مواردی که مطرح شد را چاپ نمود .

۴) چاپ به روش di (direct imaging :
در این روش چاپی فایل به صورت کاملا مستقیم از کامپیوتر به دستگاه چاپ مورد نظر ارسال می شود و عملیات چاپ آغاز می گردد ، عملیات چاپ در این شیوه به صورت کاملا اتوماتیک و بدون دخالت دست می باشد ، در صورتی که چاپ در تیراژ بالا مد نظر باشد پیشنهاد ما به شما استفاده از این روش چاپ دیجیتال می باشد که بسیار مقرون به صرفه نیز می باشد و از جمله معایب چاپ با استفاده از این روش عدم امکان تغییر اطلاعات می باشد به گونه ای که اطلاعات را در طی عملیات چاپ نمی توان تغییر داد .
۵) چاپ به روش جوهر افشان :
در این روش چاپ دیجیتال کیفیت بسیار مطلوب می باشد و استفاده از آن نیز بسیار گسترده می باشد ، در این روش چاپی نیز ابتدا فایل ارسال می گردد و پس از آن جوهر به وسیله هد بر روی سطوح چاپی قرار میگیرد که در این حالت نازل می تواند دارای دو حالت پاشیدن و با نپاشیدن باشد تا بتواند طرح مورد نظر را چاپ نماید .
۶) چاپ به روش تونری و یا جامد پودری :
در این روش چاپ، تونر ها با استفاده از نور موجود در لیزر باردار شده و پس از آن تونر ها ذوب می شود و سبب چاپ طرح مورد نظر بر روی سطح می گردند ، از جمله مزایای چاپ با استفاده از این روش سرعت چاپ می باشد که سبب محبوبیت این روش از چاپ دیجیتال می گردد و این در حالی است که در این روش از مرکب های پودری استفاده می شود و در حالتی که به جای مرکب های پودری از مرکب های رنگی استفاده شود به آن روش مرکبی در چاپ گفته می شود ، در این روش به علت محدودیتی که در سایز چاپی وجود دارد کمتر مورد استقبال همگان واقع می شود و نهایت چاپ در این روش a3 می باشد .
۷) چاپ به روش مارکر لیزری :
از این روش اصولا بیشتر در هدایای تبلیغاتی استفاده می شود و نحوه چاپ در آن با استفاده از اشعه لیزر و همچنین ایجاد حرارت می باشد که پس از این عملیات فوق چاپ بر روی سطح مورد نظر انجام می شود .
مزایای عمده در چاپ دیجیتال :
۱) تمام مراحلی که پیش از چاپ وجود داشتند از قبیل لیتوگرافی و یا فیلم تماما حذف شده بنابراین همین مبحث سبب افزایش سرعت در روند چاپ می گردد .
۲) در این روش امکان چاپ در حداقل تیراژ وجود دارد به گونه ای که برای چاپ یک عدد از نسخه های چاپی نیز می توان از این نوع چاپ استفاده نمود .

۳) از دیگر مزایای چاپ دیجیتال می توان به هزینه چاپ متناسب با تعداد نسخه های چاپی اشاره نمود در واقع هر چه تعداد نسخه های چاپی بیشتر باشد هزینه های چاپ نیز بیشتر می باشد و در صورتیکه تعداد نسخه های چاپی کمتر باشد هزینه کلی چاپ نیز بیشتر می شود .
۴) در تیراژ پایین می توان از کالیبراسیون استفاده نمود .
۵) در چاپ دیجیتال می توان به راحتی سطوح چاپ را انتخاب نمود .
۶) امکان شخصی سازی اطلاعات در این نوع چاپ وجود دارد به گونه ای که می توان هر نمونه از چاپ دارای یک سری اطلاعات خاص باشد و هر نسخه چاپی دارای اطلاعات مخصوص به خود باشد .
۷) اطلاعات در این نوع چاپ می تواند متغیر می باشد و متن و تصویر و تعداد دارای انواع متفاوتی باشد .
۸) مدت زمان آماده سازی در این نوع چاپ بسیار کوتاه می باشد و می توان نسخه های چاپی را در کوتاهترین زمان ممکن به مشتری تحویل نمود .
۹) در این نوع چاپ نیازی به یک اپراتور حرفه ای نمی باشد .
۱۰) هزینه ی نهایی در این نوع چاپ به نسبت تیراژ اندک ان و سرعت بسیار بالای آن مرقوم به صرفه می باشد بنابراین انتخاب این روش در نهایت هزینه کمتری برای شخص مورد نظر خواهد داشت .
۱۱) تمام مراحل بعد از چاپ به راحتی امکان پذیر می باشد از جمله این مراحل می توان به سلفون،برش و طلا کوبی و … اشاره نمود .
۱۲) در این نوع چاپ نیازی به چاپخانه بزرگ وجود ندارد در حالیکه در چاپ افست می بایست چاپخانه بزرگ برای عملیات چاپ وجود داشته باشد .
۱۳) در چاپ دیجیتال نیازی به دستگاه های بزرگ جهت انجام عملیات چاپ نمی باشد و با دستگاههای کوچک نیز می توانند عملیات چاپ را به پایان برسانند .
۱۴) عملیات چاپ همگی در یک مکان مانند دفتر کار و یا دفاتر اداری با استفاده از دستگاه هایی که لارج فرمت می باشند مانند دستگاه های چاپ لیزری ، جوهر افشان امکان پذیر است .
۱۵) در این نوع چاپ مواد باطله تولید نمی شود به گونه ای که در این روش از کاغذ و یا مواد شیمیایی که باطله باشند استفاده نمی شوند و از جمله علت های ان عدم نیاز به رنگ و با تنظیمات خاص می باشد در واقع در این نوع چاپ بدون اخذ یک نمونه چاپ جهت بررسی خروجی چاپی می توان در یک مرحله بدون آزمایش و تست موردی نسخه چاپ شده را چاپ نمود .
۱۶) در چاپ دیجیتال از پلیت استفاده نمی شود به همین علت در هر نسخه چاپی می توان اطلاعات متفاوتی را چاپ نمود .

از جمله مواردی که در قیمت چاپ دیجیتال تاثیر گذار می باشد جنس کاغذ ان می باشد که این جنس ها می تواند کاغذ های ساده و یا فانتزی مانند گلاسه، کتان، کرافت،فابرایو،صدفی،تحریر،لیبل چسبدار، لیبل pvc و … باشد که هر کدام از انها می تواند دارای گرمانژ متفاوت باشد و مورد بعدی که در قیمت چاپ دیجیتال می تواند تاثیر گذار باشد پوشش موجود بر روی کاغذ ها می باشد مه این پوشش می تواند سلفون مات، براق، مخملی،لمینیت مات و یا براق باشد ، و مورد اخر که می توتند در قیمت تاثیر گذار باشد تیراژ چاپی می باشد که بلوط چاپ این امکان را برای مشتریانی که تیراژ بیشتری را در چاپ دیجیتال در خواست نمایند می توانند از تخفیفات ویژه بلوط چاپ استفاده نمایند .
چاپ فوری با چاپ دیجیتال :
از جمله مواردی که برای بسیاری افراد اهمیت ویژه ای دارد استفاده از چاپ فوری می باشد به گونه ای که افراد جهت شرکت کردن در نمایشگاه دارای زمان کوتاهی جهت شرکت کردن می باشند که در اینجا شخص می بایست در سریعترین زمان ممکن نسبت به چاپ تراکت و یا پوستر و یا تمام تجهیزات تبلیغاتی خود اقدام نماید و یا شخص پس از شرکت کردن در یک همایش و یا نمایشگاه دچار کمبود تجهیزات تبلیغاتی خود می شود که در این حالت چاپ دیجیتال با همراه داشتن گزینه چاپ فوری می تواند در این حالت بهترین گزینه چاپی محسوب گردد .
موردی که در چاپ در اینده دیده خواهد شد یک چاپ با کیفیت چاپ افست در کمترین بازه زمانی ممکن و در تیراژ پایین وجود دارد ، که در این حالت می توان چاپ مطلوبی را مشاهده نمود که دارای کیفیت بسیار عالی در کوتاهترین زمان ممکن است .
مزیت های چاپ دیجیتال به نسبت چاپ افست :
در چاپ دیجیتال کیفیت چاپ به مراتب بسیار مطلوب تر از چاپ افست می باشد و زمان چاپ کوتاه جهت انجام نسخه های چاپی گوناگون از جمله مزیت های چاپ دیجیتال به نسبت چاپ افست محسوب می گردد ، برداشته شدن الزام چاپ با تیراژ بالا که در چاپ های افست وجود داشتند در چاپ دیجیتال دیگر وجود نخواهد داشت و همین امر سبب برتری بعدی چاپ دیجیتال به نسبت چاپ افست می باشد ، اشکالات چاپی در چاپ دیجیتال در ان واحد دیده می شود و این در حالی است که در چاپ افست می بایست تا اتمام کار منتظر دیدن خروجی نهایی کار باشیم و این در حالی است که در چاپ دیجیتال می توان به راحتی یک برگه چاپ شود و در صورتیکه مشکلات چاپی و یا نقایصی در ان مشاهده شد نسبت به برطرف نمودن اقدام نماییم و پس از ان هر تعداد که مد نظر بود مجددا چاپ شود ولی در چاپ افست نسخه های چاپی به صورت تیراژ مشخص شده یکی پس از دیگری چاپ می شود .

در این قسمت به برخی از سوالات متداول کاربران گرامی در زمینه چاپ دیجیتال پرداخته می شود :
۱) از جمله مهم ترین مزیت های چاپ دیجیتال در چیست ؟
سرعت چاپ در این نوع بسیار کوتاه می باشد به گونه ای که زمانی مثلا دو ساعت می توان به نسخه ی چاپ شده دسترسی داشت در واقع به علت اینکه در این نوع چاپ هیچ گونه صفحه و پیش نیازی برای چاپ وجود ندارد می توان به راحتی در کمترین زمان ممکن سفارش چاپ خود را تحویل گرفت ، مورد بعدی می توان به نداشتن محدودیت در تعداد نسخه های چاپی اشاره نمود به گونه ای که در چاپ دیجیتال می توان به راحتی حتی یک نمونه از چاپ را سفارش داد مثلا تنها یک برگه را به وسیله چاپ دیجیتال چاپ نمود از جمله علت های اصلی چاپ در تیراژ پایین عدم استفاده از صفحات چاپی می باشد که در این حالت می توان تمام نقایص و ایرادات چاپی را در سریعترین زمان ممکن برطرف نمود .
نحوه محاسبه قیمت چاپ دیجیتال به چه صورتی می باشد ؟
نحوه ی محاسبه بر اساس جنس کاغذی است که می بایست چاپ بر روی ان انجام شود در واقع چاپ بر روی جنس هایی نظیر گلاسه،کتان، لیبل،برچسبدار و … می تواند متفاوت باشد و در کنار این موضوع اینکه چاپ یک رو و با دو رو می باشد نیز مهم می باشد و همچنین مورد دیگری که در قیمت چاپ دیجیتال تاثیر گذار است سایز و تعداد نسخه های چاپی می باشد که این موارد نیز از جمله مواردی است که در تعیین قیمت چاپ دیجیتال می تواند تاثیر گذار باشد البته لازم به ذکر است که تمام مشتریان محترمی که در خواست چاپ دیجیتال در تعداد بالا و انبوه را داشته باشند می توانند از تخفیفات تصاعدی بلوط چاپ بهره مند گردند .
چاپ دیجیتال به چه صورتی انجام می شود ؟
طریقه چاپ با چاپگرهای دیجیتال دقیقا مشابه چاپ با پرینترهای خانگی می باشد با این تفاوت که چاپ دیجیتال بسیار پیشرفته تر و دقیق تر و بزرگتر می باشد و کیفیت چاپ در آنها بسیار بیشتر از روش های دیگر چاپی می باشد و در این مدل از چاپ دقیقا فایل چاپی به صورت مستقیم به دستگاه متصل شده و پس از آن عملیات چاپ آغاز می گردد .
منظور از چاپ دو ساعته در چاپ دیجیتال چیست ؟
در چاپ دیجیتال پس از طراحی و تاییدیه آن مدت زمان لازم جهت چاپ تنها دو ساعت می باشد و سفارش چاپی پس از دو ساعت تحویل داده می شود .

محصولات چاپ دیجیتال :
در این قسمت به بررسی محصولات چاپ دیجیتال پرداخته می شود و‌اینکه با استفاده از چاپ دیجیتال چه محصولاتی را می توان تولید نمود :
۱) چاپ رنگی :
چاپ رنگی از انواع چاپ دیجیتال محسوب می گردد که با استفاده از آن می توان در کسب و کارهای مختلف تبلیغات گوناگونی را انجام داد و یا با استفاده از این نوع چاپ کتاب ها را چاپ نمود و اما مواردی که در چاپ رنگی به هر چه زیبا هر شدن نسخه چاپی نهایی می تواند کمک نماید استفاده از پرینت رنگی جذاب و با کیفیت می باشد به گونه ای که در ابتدا تصویر می بایست با یک پرینتر رنگی با کیفیت چاپ شده باشد و یکی از مواردی که در چاپ رنگی می تواند تاثیرگذار باشد طراحی می باشد که هر چه طراحی جذاب تر و زیبا تر باشد در نهایت نسخه خروجی در چاپ دیجیتال می تواند بسیار تاثیر گذار باشد .
۲) چاپ تک رنگ :
این نوع چاپ دارای کیفیت نهایی مشابهی با چاپ رنگی دارد و تفاوت در تک رنگ بودن آن در واقع در سیاه و سفید بودن نسخه خروجی نسبت به نسخه رنگی می باشد در این نوع چاپ تنها از یک رنگ استفاده می شود و آن هم رنگ سیاه می باشد ، این نوع چاپ دارای قیمت مناسبی نسبت به چاپ رنگی می باشد و از جمله علت های آن نیز به عدم استفاده از چندین رنگ در نسخه نهایی می باشد و به علت برخورداری از قیمت مناسب در این نوع چاپ یکی از پرطرفدار ترین چاپ ها محسوب می شود که استفاده از آن به یکی از چاپ های کاربردی تبدیل گردیده است .
۳) چاپ پوستر :
پوستر ها در واقع ابزاری جهت تبلیغات ، اطلاع رسانی ها و … می باشد که دارای ابعاد بزرگی می باشد ، در پوستر ها از تصاویر و متونی استفاده می شود که جذابیت پوستر را بسیار افزایش می دهد و سبب جلب رضایت مصرف کننده ان می گردد ، دارا بودن طراحی جذاب و متنوع در پوستر ها و استفاده از پرینتر با کیفیت جهت چاپ و نمایش نسخه نهایی آن می تواند در کیفیت پوستر ها بسیار تاثیر گذار باشد .
۴) لیبل :
از جمله ابزارهایی که در تبلیغات بسیار کاربردی می باشد و از آنها بسیار استفاده می گردد لیبل ها می باشد ، اطلاعاتی که بر روی لیبل ها قرار میگیرد شامل لوگو و نام شرکت تبلیغ کننده معرفی محصولات و یا خدماتی که ارائه می دهد و یا در حالت کلی مطرح نمودن تمام مواردی که می تواند در جلب توجه شخص بیننده تاثیر گذار باشد .

در صورت مشاوره در زمینه چاپ دیجیتال می توانید با کارشناسان بلوط چاپ تماس حاصل نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.