چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال چیست؟چاپ دیجیتال از جمله روش های چاپی نوین می باشد که با با ورود خود به صنعت چاپ همه چیز را دگرگون ساخت کیفیت در این نوع چاپ بسیار بالاست و پس از ظهور چاپ دیجیتال ، چاپ افست دیگر کارایی خود را مثل گذشته از دست داد .

چاپ دیجیتال

از جمله بزرگترین مزایای چاپ دیجیتال می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

۱)در چاپ دیجیتال نیازی به اتمام صد درصد کار و مشاهده نتیجه خروجی نمی باشد.
۲)در این نوع چاپ الزامی به تیراژ بالا وجود ندارد .
۳)و از همه مهم تر اینکه در این نوع چاپ نیازی به سپری شدن مدت زمان زیاد وجود ندارد.

در این نوع چاپ پس از چاپ شدن یک برگه از نمونه چاپی خود به راحتی می توان ان را ویرایش نمود و پس از ان مجددا در هر تعدادی که مد نظر باشد می توان عملیات چاپ را اغاز نمود ، در واقع همانطور که بیان شد نیازی به چاپ در تیراژ خاص وجود ندارد ، جالب ترین نکته در این قسمت اینکه تمام موارد ذکر شده در کمتر از دو ساعت انجام پذیر می باشد .
به طور خلاصه چاپ دیجیتال ، جدید ترین چاپ با بالاترین کیفیت و در کمترین زمان ممکن است .
در چاپ دیجیتال ابتدا طراحی انجام می شود و پس از ان تنها دو ساعت لازم است تا عملیات چاپ یک نمونه چاپی به همراه ویرایش و چاپ تعداد نسخه های مد نظر انجام شود .
ابعادی که در چاپ دیجیتال عملیات چاپ متناسب با ان سایز انجام می شود عبارتند از :
A4,A3,A5,SRA3
که جهت چاپ در ابعاد بزرگتر می توانید از چاپ پلات که می تواند در ابعاد پوستر،بنر و یا هر متناسب با هر ابعادی باشد استفاده نمایید که این نوع چاپ چاپی با عرض بالا می باشد.
در این قسمت از جمله مهم ترین موارد در نظر گرفتن هزینه چاپ می باشد که این هزینه متناسب با جنس کاغذ که می تواند از جنس ساده و یا جنس های فانتزی از جمله گلاسه،کتان،کرافت،فابریانو،صدفی،تحریر،عروسکی،لیبل های چسبدار و … باشد در نظر گرفته می شود .
همانطور که بیان شد از جمله بزرگترین مزیت ها در این نوع چاپ ، امکان چاپ در کمترین زمان ممکن و نیز چاپ در هر تعداد تیراژ می باشد که از جمله علت های سرعت در چاپ دیجیتال می توان به عدم نیاز به صفحه و یا پیش نیازی جهت چاپ می باشد به گونه ای که فایل طراحی شده وارد سیستم می شود و پس از ان عملیات چاپ اغاز می شود و در کمترین زمان ممکن می توانید فایل چاپی خود را روی جنس مورد نظر خود تحویل نمایید، و به علت اینکه از صفحه و یا پیش نیازی جهت چاپ استفاده نمیگردد بنابراین در تیراژ پایین هزینه برای سفارش دهنده بسیار مناسب می باشد و رفع ایرادات وارده به طراحی به راحتی قابل ویرایش می باشد .
چاپ دیجیتال چگونه انجام می شود ؟
چاپگرهای دیجیتال دقیقا مشابه چاپگرهای خانگی می باشند با این تفاوت که ابعاد در این نوع چاپگر ها بسیار بزرگتر می باشد و در این نوع چاپ نیازی به ورود صفحه ای و یا پیش نیازی در پیش از چاپ وجود ندارد و تنها قرار گیری فایل طراحی شده کافی می باشد بدین صورت که پس از قرار گیری فایل چاپی در چاپگر فایل مورد نظر چاپ شده و پس از ان طراحی چاپ میشود.
از چاپ دیجیتال در چه مواقعی استفاده می گردد؟
از چاپ دیجیتال در هر پروژه ای می توان استفاده نمود به گونه ای که در این نوع چاپ در چاپ بنر،پوستر،کاتالوگ،کارت ویزیت،لیبل و … می توان استفاده نمود .
از چه کاغذی جهت چاپ می توان استفاده نمود؟
بسته به نوع طرح و کاربرد کاغذ مورد استفاده و نیز بسته به سلیقه مشتری کاغذ مورد نظر می تواند متفاوت باشد که از جمله طراحی های تیره انجام می شوند می بایست بر روی سلفون مات چاپ شوند نا جذابیت بیشتری را برای بیننده فراهم نمایند و یا کارت ویزیت شرکت های اداری و رسمی و یا سازمان ها و ارگان ها هیچ گاه نباید از جنس فانتزی انتخاب گردند ، در صورت نیاز به چاپ دیجیتال می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید و با در نظر گرفتن سلیقه شخصی خود و بهره مندی از نظرات کارشناسی بلوط چاپ نسبت به انتخاب چاپ خود تصمیم گیری نهایی را لحاظ نمایید .
در چه صورتی می توان از چاپ افست و در چه صورتی می توان از چاپ بنر دیجیتال استفاده نمود ؟
تنها در صورتیکه تیراژ بالایی در حدود ۱۰۰۰ به بالا دارید می بایست از چاپ افست استفاده نمایید در غیر اینصورت در تیراژ حدود ۱۰۰ تا کمتر از ۱۰۰۰ از چاپ دیجیتال استفاده نمایید و از جمله علت های اصلی ان عدم نیاز به ساخت صفحه می باشد که پر چاپ دیجیتال از هیچ صفحه ای استفاده نمیشود و همانطور که قبلا گفته شد تنها طرح وارد چاپگر شده و عمل چاپ انجام میگیرد بنابراین در چاپ افست با توجه به ساخت صفحه که پیش از عمل چاپ می بایست انجام گیرد هزینه چاپ در تیراژ بالا مقرون به صرفه تر می باشد .
بلوط چاپ با در دست داشتن بیشترین ماشین الات چاپ و تنوع در انتخاب کاغذهای مختلف مفتخر به داشتن بیشترین میزان رضایتمندی از سوی شما مشتریان محترم می باشد .

از جمله مزیت های چاپ دیجیتال می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

۱)سرعت چاپ در چاپ دیجیتال به گونه ای سریع می باشد که این نوع از چاپ را به چاپ فوری تبدیل نموده.
۲) در صورتیکه اولین تکه خروجی از دستگاه خارج شود می توان چاپ نهایی را مشاهده نمود.
۳)امکان چاپ حتی در یک برگه به تنهایی.
۴)در این نوع چاپ نیازی به وجود زینک وجود ندارد .
۵)در تیراژ کم بسیار مقرون به صرفه می باشد.
۶)پیش از چاپ نهایی می توان طرح را در هر کاغذی که تمایل داشتید چاپ نمایید تا کیفیت جوهر ها و طرح را مشاهده نمایید.

از این چاپ تنها در زمانی که تیراژ کم باشد می توان استفاده نمود و در صورتیکه تیراژ بالا باشد مقرون به صرفه نیست.

پیش از این درباره مزیت های چاپ دیجیتال اطلاعات جامعی را مطرح کردیم در ادامه به توضیحات بیشتری درباره چاپ دیجیتال می پردازیم :
این نوع از چاپ علاوه بر جدید بودن عملیات چاپ شامل سرعت چاپ بسیار بالا در چاپ می باشد به گونه ای که علاوه بر کیفیت سرعت چاپ نیز به علت جدید بودن تکنولوژی چاپ بسیار افزایش یافته است ، می توان بدین گونه مطرح نمود که پیش از این در صورت دارا بودن یک نسخه چاپی همراه با کیفیت بالا می بایست زمان بیشتری را صرف نمود درحالیکه در چاپ دیجیتال و پیشرفت تکنولوژی در این روش می توان شاهد افزایش سرعت بسیار بالا نیز بود ، در چاپ دیجیتال تیراژ چاپی کم می باشد و جهت چاپ تنها نیازمند یک دستگاه چاپ و یک کامپیوتر می باشیم که در این صورت تنها کافی است با ارتباط مستقیم کامپیوتر به دستگاه چاپ عملیات چاپ آغاز شود که این خود علاوه بر صرفه جویی در زمان چاپ شاهد افزایش کیفیت چاپ نیز می باشیم .
انواع دستگاه های چاپ دیجیتال عبارتند از :
۱) دستگاه چاپ لیزری
۲) دستگاه چاپ جوهر افشان
۳) دستگاه چاپ larg format
۴) دستگاه چاپ تونری
انواع سطوحی که در این نوع چاپ میتوان از آن استفاده نمود عبارتند از :
۱)کاغذ
۲) کتان
۳) پارچه
۴) شیشه
۵) فوم برد
۶) پی وی سی
۷) پلکسی گلاس
بدین صورت با هر نوع سطحی که وجود داشته باشد می توان به راحتی عملیات چاپ را انجام نمود .
جهت عملیات چاپ ابتدا لازم است تا کامپیوتر به دستگاه چاپ متصل گردد و پس از آن به صورت کاملا اتوماتیک چاپ با دستگاه چاپ دیجیتال انجام می گردد ، پیش از این در زمان چاپ در صورتیکه می بایست چاپ بر روی کاغذ انجام شود جوهر به درون بافت کاغذ نفوذ می نماید در حالیکه در چاپ دیجیتال تنها یک لایه بسیار نازک از چاپ بر روی کاغذ قرار میگیرد و ادامه برخی چاپگر ها به علت دارا بودن فرایند حرارتی و یا تابش یو وی سبب تثبیت چاپ بر روی سطح خواهد گردید .
کاربردهای چاپ دیجیتال عبارتند از :
به علت سرعت و کیفیت بالایی که در چاپ دیجیتال وجود دارد از آن می توان در کاربردهای گوناگونی استفاده نمود .
۱) چاپ بروشور
۲) چاپ کارت ویزیت
۳) چاپ کاتالوگ
۴) پوستر
۵) کارت دعوت
۶) نمونه برای چاپ کتاب
از جمله سطوحی که عملیات چاپ بر روی آن بسیار جذاب می باشد چاپ بر روی کاغذ عکس می باشد که دارای جذابیت بسیار بالایی می باشد و در ادامه سطوحی که می توان بر روی ان عملیات چاپ را انجام نمود تخته شاسی،فوم و… می باشد که دارای زیبایی منحصر به فردی می باشد .
از جمله مزیت های چاپ کارت پستال و یا کارت های تبریک با استفاده از چاپ دیجیتال طراحی و چاپ آن مطابق با سلیقه شخصی می باشد .

در این قسمت از مقالات به بررسی جامع و کامل در مورد چاپ دیجیتال پرداخته می شود و اینکه چاپ دیجیتال به چه نوع چاپی تلقی می گردد ؟
جهت به انجام رساندن یک چاپ حرفه ای و با کیفیت می بایست زمان و مراحلی طی شود که مورد چاپ شده به نحو احسن مورد رضایت صد در صدی مشتری قرار گیرد و اما پس از روی کار آمدن چاپ دیجیتال علاوه بر سرعت بسیار بالا کیفیت بسیار مطلوبی را در چاپ دیجیتال همراه دارد بنابراین در چاپ دیجیتال می توان به همراه کیفیت بسیار مطلوب می توان مورد چاپی را در کوتاهترین زمان ممکن به چاپ رساند ، مورد چاپی در چاپ دیجیتال می تواند تصویر و یا متن باشد که در هر صورت شاهد کیفیت بسیار مطلوبی در چاپ خواهیم بود ، در چاپ دیجیتال می توان تیراژ را با هر میزان و تعدادی که مد نظر است به انجام رساند لازم به ذکر است که از جمله علت های سرعت در چاپ دیجیتال می توان به انتقال فایل به صورت مستقیم از کامپیوتر به دستگاه چاپ اشاره نمود به گونه ای که فایل پس از طراحی در کامپیوتر به صورت کاملا مستقیم به دستگاه چاپ متصل می گردد و پس از آن عملیات چاپ انجام می گردد .
انواع دستگاه های چاپ دیجیتال عبارتند از :
۱) دستگاه چاپ لیزری
۲) دستگاه چاپ لارج فرمت
۳) دستگاه چاپ جوهر افشان
۴) دستگاه چاپ تونری
که با استفاده از این دستگاه ها می توان بر روی هر سطحی که مد نظر باشد عملیات چاپ را انجام داد .
در واقع در چاپ فایل چاپی پس از طراحی بر روی سیستم در دستگاه چاپ کپی می شود و پس از آن می تواند به صورت کاملا یکجا عملیات چاپ آغاز گردد که در این قسمت از جمله بزرگترین محسنات چاپ امکان مشاهده چاپی یک قسمت طراحی شده پیش از چاپ تمام فایل است .
در روش های سنتی در زمان قرار گیری جوهر بر روی کاغذ تمام جوهر بر روی بافت کاغذ نفوذ کرده و این در حالی است که در چاپ دیجیتال تنها یک لایه نازک از جوهر بر روی کاغذ قرار می گیرد که در نهایت پس از آن تصویر یا متن چاپ شده جهت تثبیت ماندن از یک فرایند حرارتی و یا پوششی استفاده می نماید .
همانطور که پیش از این نیز مطرح گردید از در کاربرد ها و بر روی سطوح مختلفی از جمله انواع کاغذ و یا چوب و یا پلاستیک و یا پارچه استفاده می شود .
در چاپ افست عوامل بسیاری از جمله دقت اپراتور ، میزان حرارت ،دقت و سلامت ماشین،شسته بودن کامل ماشین ، طراحی های متناسب با دستگاه و … می بایست وجود داشته باشد تا سبب بک چاپ با کیفیت شود به همین جهت در چاپ افست چاپ به صورت بدون عیب و نقص یک فرایند چاپی بی نظیر محسوب می گردد .

تعداد در چاپ دیجیتال

از جمله بزرگترین مزایا در چاپ دیجیتال امکان چاپ در تعداد محدود در این مدل از چاپ می باشد ،در چاپ دیجیتال پلیت حذف شده و بدین ترتیب امکان چاپ به صورت کاملا مستقیم از کامپیوتر بر روی کاغذ امکان پذیر می باشد به همین جهت در این مدل از چاپ به علت وجود کالیبراسیون می توان تعداد حتی یک نسخه را با هزینه اندک فراهم نمود بنابراین در چاپ با تعداد کم مانند یک نمونه چاپی و یا چاپ در محصولات با تعداد اندک می توان از چاپ دیجیتال استفاده نمود .
چاپگر دیجیتال تنها می تواند در طول عمر مفید خود تعداد محدودی از نسخه را چاپ نماید و به هیچ وجه نمیتوان از آنها در تعداد زیاد استفاده نمود ،این نوع چاپ دارای سرعت مطلوب و مناسبی می باشد بنابراین چاپ دیجیتال در تعداد محدود مناسب می باشد و در تعداد بیشتر به هیچ وجه مناسب نمی باشد و وجود چاپ در تعداد محدود به همراه قیمت مناسب از جمله تفاوت های چاپ دیجیتال و افست محسوب می گردد .
در سال ۲۰۱۰ نیز تحولی در زمینه چاپ دیجیتال رخ داد که توسط آن با تکنولوژی نانو در جوهرها محدودیت هایی از جمله هزینه و سرعت در چاپ حذف گردیدند .
چاپ شخصی در دیجیتال :
در این نوع چاپ می توان هر نمونه از نسخه چاپی را در طرح و رنگ خاص خود چاپ نمود به گونه ای که هر نسخه دارای یک طرح خاص باشد و می توان چاپ را به صورت کاملا شخصی تبدیل نمود ، به عنوان مثال در این نوع چاپ می توان کارت پرسنلی و یا کارت تبریک لوح تقدیر و یا هر موردی که نیازمند تغییرات در هر نمونه چاپی باشد چاپ نمود به گونه ای که در کارت پرسنلی می توان اطلاعات هر شخص به همراه تصویر شخصی وی را بر روی کارتش چاپ نمود و یا در کارت تبریک اطلاعات هر شخصی را وارد نمود ، بنابراین در این نوع چاپ امکان تغییر و یا شخصی سازی اطلاعات وجود خواهد داشت .
بلوط چاپ به عنوان مجهزترین مرکز چاپ و تبلیغات و با دارا بودن دستگاه های با کیفیت در زمینه های چاپی مختلف از جمله چاپ مفتخر به کسب بیشترین میزان رضایتمندی از سوی مشتریان محترم می باشد .
هزینه نهایی در چاپ دیجیتال از چاپ افست بیشتر می باشد ولی به دلیل وجود عدم محدودیت در تعداد چاپ آنها و همچنین سرعت بسیار بالا در چاپ از جمله علت های محبوبیت این نوع چاپ محسوب می گردد .
از جمله مزیت های دیگر در چاپ به نسبت چاپ افست امکان شخصی سازی در چاپ می باشد به گونه ای که در صورت تمایل به چاپ سربرگ با طرح و نوشته های متفاوت را داشته باشید در هر یک سربرگ می توانید با چاپ دیجیتال نسخه های چاپی سربرگ خود را انجام دهید که در این حالت با چاپ افست امکان چاپ شخصی سازی به علت وجود فیلم و پلیت وجود نخواهد داشت .

در این قسمت به بررسی چاپ دیجیتال پرداخته می شود و اینکه چاپ دیجیتال دارای چه انواعی می باشد :
انواع چاپ دیجیتال :

۱) چاپ متوسط :
در این نوع چاپ می توان به راحتی بروشور،اوراق اداری،لیبل،کاتالوگ،کارت ویزیت،سی دی و لیبل ها را به راحتی چاپ نمود که سایز چاپی ان تا a3 هم می تواند افزایش یابد.
۲) چاپ بزرگ :
در این نوع چاپ نیز می توان از سایز a3 تا عرض ۱۵۰ سانتی متر نیز افزایش می یابد که با استفاده از این نوع چاپ می توان پوستر،استند،فوم برد،تخته شاسی،بک لایت را چاپ نمود، این مدل از چاپ اصولا برای فضاهای داخلی و یا indoor مناسب می باشند که در این نوع چاپ دیجیتال می توان بر روی انواع کاغذ عملیات چاپ را انجام داد .
۳) چاپ عریض :
در این نوع چاپ می توان از عرض ۱۵۰ سانتی متر و بزرگتر عملیات چاپ را به انجام رسانید ، در این مدل می توان بنر،فلکس،مش،استیکر را چاپ نمود ، این مدل از چاپ عموما و بیشتر برای چاپ در فضای بیرونی و یا outdoor به کار برده میشود که متناسب با با نوع کاربرد آن که در فضای خارجی استفاده می شود می بایست دارای مقاومت بالایی در نور خورشید ، گرد و خاک و آب مقاوم می باشند .
انواع چاپ دیجیتال بر اساس تکنولوژی :
۱) چاپ دیجیتال نوری photolab :
این روش دقیقا مشابه چاپ بر روی کاغذ عکاسی می باشد که در این روش می توان با استفاده از تابش نور تصویر را بر روی کاغذ هایی که به نور حساس می باشند می توان چاپ نمود .
۲) چاپ دیجیتال حرارتی :
در این روش همانطور که از نام ان پیداست با استفاده از ماتریس های حرارتی عملیات چاپ انجام می شود ، یکی دیگر از مواردی که عملیات چاپ را با استفاده از روش حرارتی می توان انجام داد لیزر و یا دیگر واکنش های شیمیایی می باشد که پر نهایت همگی با استفاده از حرارت می توانند عملیات چاپ را به انجام برسانند ، کاغذی که در این روش از آنها استفاده می شود همگی کاغذهایی می باشند که به حرارت حساس می باشند .
۳) چاپ دیجیتال تصعید رنگ :
در این روش رنگ ابتدا بر روی سلفون قرار گرفته و پس از آن با استفاده از حرارت رنگ ها بخار شده و بر روی کاغذ قرار می گیرند ، از جمله معایب این روش می توان به قیمت بالا در این روش اشاره نمود ، مواردی که می توان در این روش چاپ نمود چاپ تی شرت ،لیوان و بشقاب و برخی از اشیا می باشند ، که در این روش می توان مواردی که مطرح شد را چاپ نمود .

۴) چاپ به روش di (direct imaging :
در این روش چاپی فایل به صورت کاملا مستقیم از کامپیوتر به دستگاه چاپ مورد نظر ارسال می شود و عملیات چاپ آغاز می گردد ، عملیات چاپ در این شیوه به صورت کاملا اتوماتیک و بدون دخالت دست می باشد ، در صورتی که چاپ در تیراژ بالا مد نظر باشد پیشنهاد ما به شما استفاده از این روش چاپ دیجیتال می باشد که بسیار مقرون به صرفه نیز می باشد و از جمله معایب چاپ با استفاده از این روش عدم امکان تغییر اطلاعات می باشد به گونه ای که اطلاعات را در طی عملیات چاپ نمی توان تغییر داد .
۵) چاپ به روش جوهر افشان :
در این روش چاپ دیجیتال کیفیت بسیار مطلوب می باشد و استفاده از آن نیز بسیار گسترده می باشد ، در این روش چاپی نیز ابتدا فایل ارسال می گردد و پس از آن جوهر به وسیله هد بر روی سطوح چاپی قرار میگیرد که در این حالت نازل می تواند دارای دو حالت پاشیدن و با نپاشیدن باشد تا بتواند طرح مورد نظر را چاپ نماید .
۶) چاپ به روش تونری و یا جامد پودری :
در این روش چاپ، تونر ها با استفاده از نور موجود در لیزر باردار شده و پس از آن تونر ها ذوب می شود و سبب چاپ طرح مورد نظر بر روی سطح می گردند ، از جمله مزایای چاپ با استفاده از این روش سرعت چاپ می باشد که سبب محبوبیت این روش از چاپ دیجیتال می گردد و این در حالی است که در این روش از مرکب های پودری استفاده می شود و در حالتی که به جای مرکب های پودری از مرکب های رنگی استفاده شود به آن روش مرکبی در چاپ گفته می شود ، در این روش به علت محدودیتی که در سایز چاپی وجود دارد کمتر مورد استقبال همگان واقع می شود و نهایت چاپ در این روش a3 می باشد .
۷) چاپ به روش مارکر لیزری :
از این روش اصولا بیشتر در هدایای تبلیغاتی استفاده می شود و نحوه چاپ در آن با استفاده از اشعه لیزر و همچنین ایجاد حرارت می باشد که پس از این عملیات فوق چاپ بر روی سطح مورد نظر انجام می شود .
مزایای عمده در چاپ دیجیتال :
۱) تمام مراحلی که پیش از چاپ وجود داشتند از قبیل لیتوگرافی و یا فیلم تماما حذف شده بنابراین همین مبحث سبب افزایش سرعت در روند چاپ می گردد .
۲) در این روش امکان چاپ در حداقل تیراژ وجود دارد به گونه ای که برای چاپ یک عدد از نسخه های چاپی نیز می توان از این نوع چاپ استفاده نمود .

۳) از دیگر مزایای چاپ دیجیتال می توان به هزینه چاپ متناسب با تعداد نسخه های چاپی اشاره نمود در واقع هر چه تعداد نسخه های چاپی بیشتر باشد هزینه های چاپ نیز بیشتر می باشد و در صورتیکه تعداد نسخه های چاپی کمتر باشد هزینه کلی چاپ نیز بیشتر می شود .
۴) در تیراژ پایین می توان از کالیبراسیون استفاده نمود .
۵) در چاپ دیجیتال می توان به راحتی سطوح چاپ را انتخاب نمود .
۶) امکان شخصی سازی اطلاعات در این نوع چاپ وجود دارد به گونه ای که می توان هر نمونه از چاپ دارای یک سری اطلاعات خاص باشد و هر نسخه چاپی دارای اطلاعات مخصوص به خود باشد .
۷) اطلاعات در این نوع چاپ می تواند متغیر می باشد و متن و تصویر و تعداد دارای انواع متفاوتی باشد .
۸) مدت زمان آماده سازی در این نوع چاپ بسیار کوتاه می باشد و می توان نسخه های چاپی را در کوتاهترین زمان ممکن به مشتری تحویل نمود .
۹) در این نوع چاپ نیازی به یک اپراتور حرفه ای نمی باشد .
۱۰) هزینه ی نهایی در این نوع چاپ به نسبت تیراژ اندک ان و سرعت بسیار بالای آن مرقوم به صرفه می باشد بنابراین انتخاب این روش در نهایت هزینه کمتری برای شخص مورد نظر خواهد داشت .
۱۱) تمام مراحل بعد از چاپ به راحتی امکان پذیر می باشد از جمله این مراحل می توان به سلفون،برش و طلا کوبی و … اشاره نمود .
۱۲) در این نوع چاپ نیازی به چاپخانه بزرگ وجود ندارد در حالیکه در چاپ افست می بایست چاپخانه بزرگ برای عملیات چاپ وجود داشته باشد .
۱۳) در چاپ دیجیتال نیازی به دستگاه های بزرگ جهت انجام عملیات چاپ نمی باشد و با دستگاههای کوچک نیز می توانند عملیات چاپ را به پایان برسانند .
۱۴) عملیات چاپ همگی در یک مکان مانند دفتر کار و یا دفاتر اداری با استفاده از دستگاه هایی که لارج فرمت می باشند مانند دستگاه های چاپ لیزری ، جوهر افشان امکان پذیر است .
۱۵) در این نوع چاپ مواد باطله تولید نمی شود به گونه ای که در این روش از کاغذ و یا مواد شیمیایی که باطله باشند استفاده نمی شوند و از جمله علت های ان عدم نیاز به رنگ و با تنظیمات خاص می باشد در واقع در این نوع چاپ بدون اخذ یک نمونه چاپ جهت بررسی خروجی چاپی می توان در یک مرحله بدون آزمایش و تست موردی نسخه چاپ شده را چاپ نمود .
۱۶) در چاپ دیجیتال از پلیت استفاده نمی شود به همین علت در هر نسخه چاپی می توان اطلاعات متفاوتی را چاپ نمود .

از جمله مواردی که در قیمت چاپ دیجیتال تاثیر گذار می باشد جنس کاغذ ان می باشد که این جنس ها می تواند کاغذ های ساده و یا فانتزی مانند گلاسه، کتان، کرافت،فابرایو،صدفی،تحریر،لیبل چسبدار، لیبل pvc و … باشد که هر کدام از انها می تواند دارای گرمانژ متفاوت باشد و مورد بعدی که در قیمت چاپ دیجیتال می تواند تاثیر گذار باشد پوشش موجود بر روی کاغذ ها می باشد مه این پوشش می تواند سلفون مات، براق، مخملی،لمینیت مات و یا براق باشد ، و مورد اخر که می توتند در قیمت تاثیر گذار باشد تیراژ چاپی می باشد که بلوط چاپ این امکان را برای مشتریانی که تیراژ بیشتری را در چاپ دیجیتال در خواست نمایند می توانند از تخفیفات ویژه بلوط چاپ استفاده نمایند .
چاپ فوری با چاپ دیجیتال :
از جمله مواردی که برای بسیاری افراد اهمیت ویژه ای دارد استفاده از چاپ فوری می باشد به گونه ای که افراد جهت شرکت کردن در نمایشگاه دارای زمان کوتاهی جهت شرکت کردن می باشند که در اینجا شخص می بایست در سریعترین زمان ممکن نسبت به چاپ تراکت و یا پوستر و یا تمام تجهیزات تبلیغاتی خود اقدام نماید و یا شخص پس از شرکت کردن در یک همایش و یا نمایشگاه دچار کمبود تجهیزات تبلیغاتی خود می شود که در این حالت چاپ دیجیتال با همراه داشتن گزینه چاپ فوری می تواند در این حالت بهترین گزینه چاپی محسوب گردد .
موردی که در چاپ در اینده دیده خواهد شد یک چاپ با کیفیت چاپ افست در کمترین بازه زمانی ممکن و در تیراژ پایین وجود دارد ، که در این حالت می توان چاپ مطلوبی را مشاهده نمود که دارای کیفیت بسیار عالی در کوتاهترین زمان ممکن است .
مزیت های چاپ دیجیتال به نسبت چاپ افست :
در چاپ دیجیتال کیفیت چاپ به مراتب بسیار مطلوب تر از چاپ افست می باشد و زمان چاپ کوتاه جهت انجام نسخه های چاپی گوناگون از جمله مزیت های چاپ دیجیتال به نسبت چاپ افست محسوب می گردد ، برداشته شدن الزام چاپ با تیراژ بالا که در چاپ های افست وجود داشتند در چاپ دیجیتال دیگر وجود نخواهد داشت و همین امر سبب برتری بعدی چاپ دیجیتال به نسبت چاپ افست می باشد ، اشکالات چاپی در چاپ دیجیتال در ان واحد دیده می شود و این در حالی است که در چاپ افست می بایست تا اتمام کار منتظر دیدن خروجی نهایی کار باشیم و این در حالی است که در چاپ دیجیتال می توان به راحتی یک برگه چاپ شود و در صورتیکه مشکلات چاپی و یا نقایصی در ان مشاهده شد نسبت به برطرف نمودن اقدام نماییم و پس از ان هر تعداد که مد نظر بود مجددا چاپ شود ولی در چاپ افست نسخه های چاپی به صورت تیراژ مشخص شده یکی پس از دیگری چاپ می شود .

در این قسمت به برخی از سوالات متداول کاربران گرامی در زمینه چاپ دیجیتال پرداخته می شود :
۱) از جمله مهم ترین مزیت های چاپ دیجیتال در چیست ؟
سرعت چاپ در این نوع بسیار کوتاه می باشد به گونه ای که زمانی مثلا دو ساعت می توان به نسخه ی چاپ شده دسترسی داشت در واقع به علت اینکه در این نوع چاپ هیچ گونه صفحه و پیش نیازی برای چاپ وجود ندارد می توان به راحتی در کمترین زمان ممکن سفارش چاپ خود را تحویل گرفت ، مورد بعدی می توان به نداشتن محدودیت در تعداد نسخه های چاپی اشاره نمود به گونه ای که در چاپ دیجیتال می توان به راحتی حتی یک نمونه از چاپ را سفارش داد مثلا تنها یک برگه را به وسیله چاپ دیجیتال چاپ نمود از جمله علت های اصلی چاپ در تیراژ پایین عدم استفاده از صفحات چاپی می باشد که در این حالت می توان تمام نقایص و ایرادات چاپی را در سریعترین زمان ممکن برطرف نمود .
نحوه محاسبه قیمت چاپ دیجیتال به چه صورتی می باشد ؟
نحوه ی محاسبه بر اساس جنس کاغذی است که می بایست چاپ بر روی ان انجام شود در واقع چاپ بر روی جنس هایی نظیر گلاسه،کتان، لیبل،برچسبدار و … می تواند متفاوت باشد و در کنار این موضوع اینکه چاپ یک رو و با دو رو می باشد نیز مهم می باشد و همچنین مورد دیگری که در قیمت چاپ دیجیتال تاثیر گذار است سایز و تعداد نسخه های چاپی می باشد که این موارد نیز از جمله مواردی است که در تعیین قیمت چاپ دیجیتال می تواند تاثیر گذار باشد البته لازم به ذکر است که تمام مشتریان محترمی که در خواست چاپ دیجیتال در تعداد بالا و انبوه را داشته باشند می توانند از تخفیفات تصاعدی بلوط چاپ بهره مند گردند .
چاپ دیجیتال به چه صورتی انجام می شود ؟
طریقه چاپ با چاپگرهای دیجیتال دقیقا مشابه چاپ با پرینترهای خانگی می باشد با این تفاوت که چاپ دیجیتال بسیار پیشرفته تر و دقیق تر و بزرگتر می باشد و کیفیت چاپ در آنها بسیار بیشتر از روش های دیگر چاپی می باشد و در این مدل از چاپ دقیقا فایل چاپی به صورت مستقیم به دستگاه متصل شده و پس از آن عملیات چاپ آغاز می گردد .
منظور از چاپ دو ساعته در چاپ دیجیتال چیست ؟
در چاپ دیجیتال پس از طراحی و تاییدیه آن مدت زمان لازم جهت چاپ تنها دو ساعت می باشد و سفارش چاپی پس از دو ساعت تحویل داده می شود .

محصولات چاپ دیجیتال :

در این قسمت به بررسی محصولات چاپ دیجیتال پرداخته می شود و‌اینکه با استفاده از چاپ دیجیتال چه محصولاتی را می توان تولید نمود :
۱) چاپ رنگی :
چاپ رنگی از انواع چاپ دیجیتال محسوب می گردد که با استفاده از آن می توان در کسب و کارهای مختلف تبلیغات گوناگونی را انجام داد و یا با استفاده از این نوع چاپ کتاب ها را چاپ نمود و اما مواردی که در چاپ رنگی به هر چه زیبا هر شدن نسخه چاپی نهایی می تواند کمک نماید استفاده از پرینت رنگی جذاب و با کیفیت می باشد به گونه ای که در ابتدا تصویر می بایست با یک پرینتر رنگی با کیفیت چاپ شده باشد و یکی از مواردی که در چاپ رنگی می تواند تاثیرگذار باشد طراحی می باشد که هر چه طراحی جذاب تر و زیبا تر باشد در نهایت نسخه خروجی در چاپ دیجیتال می تواند بسیار تاثیر گذار باشد .
۲) چاپ تک رنگ :
این نوع چاپ دارای کیفیت نهایی مشابهی با چاپ رنگی دارد و تفاوت در تک رنگ بودن آن در واقع در سیاه و سفید بودن نسخه خروجی نسبت به نسخه رنگی می باشد در این نوع چاپ تنها از یک رنگ استفاده می شود و آن هم رنگ سیاه می باشد ، این نوع چاپ دارای قیمت مناسبی نسبت به چاپ رنگی می باشد و از جمله علت های آن نیز به عدم استفاده از چندین رنگ در نسخه نهایی می باشد و به علت برخورداری از قیمت مناسب در این نوع چاپ یکی از پرطرفدار ترین چاپ ها محسوب می شود که استفاده از آن به یکی از چاپ های کاربردی تبدیل گردیده است .
۳) چاپ پوستر :
پوستر ها در واقع ابزاری جهت تبلیغات ، اطلاع رسانی ها و … می باشد که دارای ابعاد بزرگی می باشد ، در پوستر ها از تصاویر و متونی استفاده می شود که جذابیت پوستر را بسیار افزایش می دهد و سبب جلب رضایت مصرف کننده ان می گردد ، دارا بودن طراحی جذاب و متنوع در پوستر ها و استفاده از پرینتر با کیفیت جهت چاپ و نمایش نسخه نهایی آن می تواند در کیفیت پوستر ها بسیار تاثیر گذار باشد .
۴) لیبل :
از جمله ابزارهایی که در تبلیغات بسیار کاربردی می باشد و از آنها بسیار استفاده می گردد لیبل ها می باشد ، اطلاعاتی که بر روی لیبل ها قرار میگیرد شامل لوگو و نام شرکت تبلیغ کننده معرفی محصولات و یا خدماتی که ارائه می دهد و یا در حالت کلی مطرح نمودن تمام مواردی که می تواند در جلب توجه شخص بیننده تاثیر گذار باشد .

چاپ دیجیتال

از جمله علت هایی که امروزه از چاپ دیجیتال بسیار استفاده می شود کیفیت بسیار مطلوب در موارد چاپی می باشد و علاوه بر آن زمان چاپ نیز در چاپ دیجیتال بسیار کوتاه می باشد به همین علت بیشتر افراد و صاحبین مشاغل تمایل به چاپ افست پس از چاپ دیجیتال دارند به گونه ای که ابتدا تمایل دارند همواره از چاپ دیجیتال بهره مند گردند و مورد بعدی در چاپ دیجیتال محدود نبودن به تیراژ خاصی در چاپ می باشد بنابراین افراد هر تعدادی که مد نظر داشته باشند می توانند نسبت به ثبت سفارشات خود اقدام نمایند به عنوان مثال در صورتی که افراد تنها نیازمند چاپ در یک برگه را داشته باشند می توانند درخواست آن را ثبت نمایند .
در صورتیکه مشکل و یا موردی در نسخه چاپی وجود داشته باشد می توانید بدون گذر زمان نتیجه چاپ را در آن واحد مشاهده نمایید و نیازی به گذراندن زمان نمی باشد ، در واقع در چاپ دیجیتال پس از آنکه یک برگه چاپ گردد و در صورتیکه مشکل و یا ایرادی در ان مشاهده شود ان را اصلاح نمایید و پس از آن می توان نتیجه چاپ را مشاهده نمود و در نهایت هر تعداد از نسخه چاپی که مد نظر باشد را چاپ نمود .
تمام موارد گفته شده در چاپ دیجیتال در مدت زمان کوتاهی صورت می پذیرد بنابراین در صورتیکه نیازمند یک نوع چاپ در مدت زمان کوتاه می باشد و سرعت در چاپ برای شما دارای اهمیت بالایی می باشد به راحتی می توانید از چاپ دیجیتال استفاده نمایید ، به همین علت به چاپ دیجیتال یک چاپ مدرن و فوری گفته می شود که علاوه بر چاپ در روند نوین و جدید میتوانید به آسانی در مدت زمان کوتاهی نسبت به اخذ نسخه نهایی خود اقدام نمایید .
ابعادی که در چاپ دیجیتال ، عملیات چاپ در ان ابعاد انجام می شود عبارتند از :
در سایز A3
در سایز A4
در سایز A5
در سایز SRA3
و در صورتی که تمایل به چاپ در ابعاد بزرگتر داشته باشید می توانید از چاپ پلات بهره مند گردید .
مواردی که می توانید جهت چاپ دیجیتال از آنها بهره مند گردید عبارتند از :
چاپ لیبل
منو رستوران
بروشور فوری
کارت ویزیت فوری
تراکت فوری
پاکت
چاپ کاتالوگ
چاپ کتاب
پوستر فوری
گواهینامه
چاپ سربرگ
فاکتور رسمی
تخته شاسی
فوم برد
کارت دعوت
چاپ کارت گارانتی
چاپ عکس
انواع سازه های نمایشگاهی
انواع قاب های فلزی
که همانطور که مطرح گردید جهت چاپ تمام موارد مطرح شده می توانید از چاپ دیجیتال به صورت فوری و با کیفیت چاپ عالی بهره مند گردید .

در این قسمت به بررسی برخی سوالاتی مهم و پرتکراری پرداخته می شود که ذهن تمام مشتریان در چاپ دیجیتال به خود مشغول کرده است :
۱) در چه مواردی از چاپ دیجیتال استفاده می گردد ؟
عمده پروژه های چاپی توسط چاپ دیجیتال صورت می پذیرد که از جمله آنها می توان به چاپ لیبل، کتاب، کارت ویزیت، بروشور، کاتالوگ،پوستر، منوهای موجود در رستوران ها و انواع سازه های نمایشگاهی و … اشاره نمود ، در واقع تمام مشتریانی که تمایل به چاپ موارد ذکر شده دارند می توانند با در نظر گرفتن تمام ویژگی های بسیار مطلوب از جمله کیفیت بالا در چاپ دیجیتال و … نسبت به ثبت سفارشات خود با چاپ دیجیتال اقدام نمایند .
۲) از چه جنس و مدل کاغذی جهت چاپ مورد نظر استفاده می گردد ؟
اینکه چه کاغذی برای چاپ مناسب می باشد به عوامل متفاوتی بستگی دارد که در ادامه به بررسی آن ها پرداخته می شود ،اینکه نوع کار چه چیزی می باشد در واقع از این نسخه چاپی در چه کاری استفاده خواهد شد ، نوع طراحی چه چیزی می باشد و اینکه از چه نوع طرحی در این نسخه چاپی استفاده می گردد و اینکه طراحی در چه حیطه ای به کار رفته است ، سلیقه شخصی نیز در چاپ نسخه مورد نظر بسیار حائز اهمیت می باشد و اینکه شخص به چه نوع کاغذی تمایل دارد ، مکان چاپ نسخه مورد نظر نیز مورد بعدی می باشد و اینکه در چه موقعیتی از چاپ مورد نظر استفاده می گردد بنابراین استفاده از آن در مکانهایی که نیازمند مقاومت بخصوصی است می بایست توسط کاغذهایی صورت پذیرد که در عوامل مختلفی مقاومت داشته باشند به عنوان مثال جهت چاپ در موقعیت های باز و مکان هایی که سرپوشیده نمی باشند می بایست از جنس هایی استفاده گردد که در برابر عواملی از جمله آفتاب و باران و … دارای مقاومت بالایی باشند.
۳) قیمت چاپ دیجیتال در برابر چاپ افست به چه صورتی می باشد ؟
برای پاسخ به این پرسش در نظر گرفتن تیراژ نقش بسیار مهمی دارد و اینکه تیراژ در چه حدی می باشد در صورتی که کم باشد جهت چاپ مورد نظر تنها می بایست اقدام به ثبت سفارش در چاپ دیجیتال نمود و از جمله علت های آن عدم امکان چاپ در تیراژ پایین با چاپ افست می باشد و در صورتیکه شخص باز هم تمایل به چاپ افست با تیراژ کم داشته باشد می بایست هزینه بسیاری را بپردازد و در چاپ افست به علت ساخت صفحه چاپی هزینه بیشتر از چاپ نسخه مورد نظر می باشد به همین علت تمام افرادی که تمایل به چاپ با تیراژ پایین با افست دارند می بایست هزینه ساخت صفحه که بیشتر از چاپ نسخه های اندک می باشد را بپردازند ، در واقع در چاپ افست تفاوت هزینه ای میان چاپ ۱۰۰ عدد با ۱۰۰۰ عدد نمی باشد و در صورتیکه نیازمند چاپ با تیراژ بالا می باشید استفاده از چاپ افست مقرون به صرفه می باشد .

این نوع چاپ از جمله چاپ هایی می باشد که به تازگی مطرح گردیده و در این زمان کوتاه توانسته محبوبیت فراوانی را در حوزه چاپ به دست آورد ، از جمله روش های مدرن و جدیدی که امروزه از آن بسیار بهره گرفته می شود می توان به چاپ لیزری و جوهر افشان اشاره نمود که این چاپ ها امروزه به چاپ دیجیتال معروف می باشند و تحت این قالب از آنها استفاده میگردد ، در واقع در این نوع چاپ یک واقعیت فیزیکی را از شکل کامپیوتری تبدیل می نماید که در آن طراحی به صورت کاملا مستقیم از سیستم کامپیوتری در دستگاه قرار می گیرد و در نهایت با چاپ آن بر روی صفحه فیزیکی شاهد کیفیت و سرعت فوق العاده ای در این نوع چاپ خواهیم بود ، فابل دیجیتالی می تواند از هر فایلی که در سیستم کامپیوتری وجود دارد شامل گردد که از جمله آنها می توان به فایل های پی دی اف و یا تصاویر طراحی شده در هر نرم افزار کامپیوتری باشد نرم افزارهایی که هر کدام از آنها می تواند طراحی های فوق العاده ای را در اختیار هر شخصی قرار دهد از جمله این نرم افزارها می توان به فتوشاپ، ایلسترتورو … اشاره نمود .

دلایل محبوبیت چاپ دیجیتال :

از جمله مواردی که روز به روز به محبوبیت چاپ دیجیتال در میان متقاضیان آن افزوده می شود سرعت مطلوب و همچنین کیفیت فوق العاده در آن می باشد که سبب می گردد طرفداران بیشتری هر روز تمایل به استفاده از این مدل چاپ داشته باشند ، لازم به ذکر است که امکان چاپ دیجیتال در هر دو تیراژ کم و یا زیاد در بلوط چاپ فراهم می باشد و تمام مشتریان محترم می توانند با استفاده از این نوع چاپ هر مورد چاپی که مد نظر داشته باشند را چاپ نمایند و از مشاهده خروجی چاپ مورد نظر خود لذت ببرند .
تمام افرادی که نسخه طراحی مورد نظر خود را تهیه نکرده اند می توانند ابتدا توسط طراحان موجود در بلوط چاپ ابتدا نسخه طراحی مورد نظر خود را طراحی نموده و پس از آن طراحی مورد نظر خود را چاپ نمایند بدین ترتیب با طراحی های جذاب انجام شده می توانند تاثیرات بسیاری را در ذهن مخاطب مورد نظر خود اعمال نمایند و بدین صورت موفقیت را در حیطه شغلی خود به دست آورند .

روند چاپ با دستگاه های چاپ دیجیتال :

به وجود آمدن چاپ دیجیتال توانسته پیشرفت فراوانی را در حوزه چاپ فراهم نماید به گونه ای که دستگاه های آنها نیز روز به روز بر تعداد و کیفیت آنها افزوده می شود و در نتیجه کیفیت های عالی در چاپ نهایی حاصل میگردد و علاوه بر ان سرعت چاپ در این گونه چاپگر ها بسیار بالا می باشد ، در چاپ دیجیتال عملیات چاپ به صورت تصاویر دیجیتالی می باشد که به صورت مستقیم به دستگاه متصل شده و در نهایت نسخه نهایی را چاپ می نماید و همانطور که پیش از این نیز مطرح شد در این نوع چاپ به صفحات چاپی نیازی نمی باشد در حالیکه در چاپ افست مبنای اصلی و اساسی در چاپ بر اساس صفحات چاپی می باشد .
در این نوع چاپ نسخه طراحی شده به صورت فایل پی دی اف و یا فایل های دیگر به صورت مستقیم به دستگاه متصل می گردد و پس از ارسال فایل به دستگاه نتیجه چاپی می تواند بر روی کاغذهای معمولی ، کاغذهای مخصوص عکس،پارچه کانواس و یا پارچه های مصنوعی و … قرار میگیرد و محصول نهایی چاپ شده در اختیار مشتریان محترم قرار میگیرد .
این نوع چاپ دقیقا مشابه چاپ لیزری و یا جوهر افشانی که در منازل افراد استفاده می نمایند می باشد و تنها تفاوتی که با آنها دارد ابعاد آن می باشد که در چاپخانه ها از ابعاد بزرگتر استفاده می شود که این گونه دستگاه ها بسیار سریعتر و دقیق تر نسخه مورد نظر را چاپ می نمایند .
نیازهایی که در این روش چاپ از بین رفته است می توان به متد های چاپ تصعیدی، چاپ صفحه و رول لاستیکی اشاره نمود و در واقع در این روش نیازی به هیچ کدام از موارد ذکر شده نمی باشد و طرح مورد نظر تنها با جوهر های مایع و یا تونر پودر شده چاپ می گردد .
متریالی که در این نوع چاپ استفاده می شود عبارتند از :
۱) کاغذ
۲) سهام کارت
۳) پلاستیک
با استفاده از این نوع چاپ می توان موارد زیر را چاپ نمود :
۱) پوستر
۲) بروشور
۳) جلد کتاب
۴) بروشور
۵) کارت بازرگانی
۶) آگهی
۷) خبرنامه
و …

راه اندازی در چاپ دیجیتال :

روال کاری در راه اندازی چاپ دیجیتال با سرعت فراوان می باشد و به جای استفاده از صفحات فلزی تنها می بایست از گرافیک دیجیتال استفاده نمود .
پیشرفت کیفیت در چاپ دیجیتال بسیار سریع می باشد و در بازه زمانی کوتاه اتفاق می افتد به گونه ای که این کیفیت به هیچ وجه در چاپ افست با این سرعت پیشرفت در چاپ وجود ندارد و همچنین این چاپ برای حجم های کم بسیار مقرون به صرفه میباشد و در حالیکه جهت چاپ با حجم انبوه می بایست از چاپ افست استفاده نمود .

قیمت هایی که در چاپ دیجیتال وجود دارد تماما بستگی به جنس کاغذ ها که می توانند ساده و یا فانتزی مانند گلاسه، انواع کتان،کرافت، فابریانو،صدفی، تحریر، عروسکی،لیبل هایی مانند چسب دار، لیبل ضد آب و … باشد که گرمانژهای متفاوتی در آنها می تواند وجود داشته باشد و همچنین پوشش های متفاوتی نیز در کاغذهای این نوع چاپ می تواند وجود داشته باشد که پوشش های مختلف آنها می تواند سلفون مات، سلفون براق، مخملی و یا لمینت مات و یا براق می تواند باشد و همانطور که پیش از این نیز بیان گردید در این نوع چاپ می توان هر تعداد و هر تیراژی که مد نظر است را انتخاب نمایید و مشتریان محترم بلوط چاپ می توانند تخفیف های تصاعدی را در تیراژ های بیشتر دریافت نمایند .
در مواردی که می بایست هر چه سریعتر یک چاپ بنر را جهت شرکت در یک همایش و با سمینار و یا جشن تهیه نمایید ، چاپ دیجیتال می تواند گزینه مطلوبی باشد که در سریعترین زمان ممکن بنر مورد سفارش مشتری را در اختیار او قرار داده می شود و زمان کوتاهی که در این نوع چاپ وجود دارد می بایست شامل کل فرایند چاپ باشد که در این حالت می تواند در مواردی نظیر چاپ، پوشش چاپ و همچنین برش در کمترین زمان ممکن اتفاق افتد و نسخه چاپی نهایی در بالاترین کیفیت در اختیار مشتریان محترم قرار گیرد ، چاپ فوری می بایست به گونه ای انجام شود که کوچک ترین نقصی در کیفیت نهایی وجود نداشته باشد و در عین حال در کوتاهترین زمان ممکن تهیه و در اختیار مشتری قرار گیرد ‌ ، در واقع در چاپ دیجیتال مشتریان محترم می توانند کیفیت مطلوب چاپ افست را با امکان چاپ در هر میزان تیراژی به همراه بالاترین سرعت چاپ مشاهده نمایند .
با ورود چاپ دیجیتال به عرصه چاپ تحولات گسترده ای در این صنعت رخ داده است به گونه ای که کیفیت در این نوع چاپ فوق العاده مطلوب و همچنین پس از مشاهده اشکالات و نواقصی که در چاپ وجود دارد می توانید کار چاپ را متوقف نموده و پس از مرتفع نمودن آن ادامه روند چاپ را انجام دهید ، در این حالت نیازی به صبر نمودن جهت مشاهده کل کار نمی باشد و تنها پس از مشاهده چاپ متوقف می گردد و پس از رفع نواقص کار چاپ دوباره شروع می گردد ، در این حالت تنها می بایست یک برگه را چاپ نموده و پس از مشاهده کیفیت چاپ می توان ادامه روند چاپ را یا ادامه نموده و یا متوقف نمود که در این حالت پس از مشاهده نواقص سریعا نسبت به رفع آن می توان اقدام نمود .

جهت ثبت سفارشات خود از طریق بلوط چاپ می توانید با کارشناسان بلوط چاپ در تماس باشید و با بهره مندی از مشاوره تخصصی آنها نسبت به ثبت سفارشات خود اقدام نمایید .

با ورود چاپ دیجیتال به عرصه چاپ دگرگونی های بسیاری رخ داد به گونه ای که تمایل عمده افراد به سمت چاپ دیجیتال و استفاده از اینگونه چاپ افزایش یافت و تمام افراد تمایل به استفاده از این نوع چاپ را برای تمام محصولات تبلیغاتی داشتند ، در واقع با استفاده از مزایای عمده ای که چاپ دیجیتال برای مشتریان خود فراهم می نماید توانسته رضایت صد در صدی را برای آنها فراهم نماید .
از جمله مزایایی که چاپ دیجیتال برای عمده افراد فراهم می نماید می توان به کیفیت عالی اینگونه چاپ ها اشاره نمود و همچنین در چاپ افست صاحبین افراد و مشاغل می بایست چاپ محصولات خود را در تیراژ بالا درخواست دهند و این در حالی است که در چاپ دیجیتال تیراژ کم بسیار امکان پذیر می باشد و افراد هر تعدادی که مد نظر دارند را سفارش دهند در چاپ دیجیتال می توان به راحتی پس از چاپ یک نسخه و مشاهده نهایی آن نسبت به رفع ایراد و اشکالات ان اقدام نموده و پس از آن چاپ در تیراژ مد نظر را آغاز نمود ، امکان چاپ در تک برگه این امکان را فراهم می نماید که هر نسخه چاپی به صورت کاملا سفارشی چاپ گردد در واقع یک برگه می تواند دارای یک اطلاعات خاص و طراحی خاص باشد و برگه دیگر دارای اطلاعات دیگری باشد بنابراین امکان سفارشی سازی در این چاپ به راحتی امکان پذیر است و لازم به ذکر است که تمام مراحل چاپ در آن در کمترین زمان ممکن امکان پذیر است .
در این نوع چاپ عملیات چاپ با کیفیت و مدت زمان کوتاه و به صورت فوری انجام می گردد ، پس از طراحی برای ارائه نسخه نهایی تنها دو ساعت زمان لازم است تا محصول چاپ شده نهایی خود را تحویل نمایید .
در چاپ افست می بایست تمام نسخه ها چاپ شود و پس از آن نسبت به مشاهده نهایی اشکالات اقدام نمود و در چاپ دیجیتال تنها پس از چاپ یک نسخه می توان نسبت به اصلاح آنها اقدام نمود در واقع جهت مشاهده اشکالات افراد می بایست یک هفته را منتظر چاپ شدن نسخه ها منتظر بمانند و پس از اصلاح نیز می بایست یک هفته ای را منتظر بمانند تا مجددا کل نسخه های سفارش داده شده را چاپ نمایند ،در چاپ افست می بایست تیراژ زیادی را جهت چاپ نسخه های چاپی لحاظ کرد و این در حالی است که در چاپ دیجیتال تنها می توان چاپ در یک برگه را انتخاب نمود .
ابعاد چاپ دیجیتال :
ابعاد چاپ در این گونه چاپ ها می تواند a4,a3,a5 ,sra3 باشد و جهت چاپ در ابعاد بزرگتر می توان از چاپ پلات استفاده نمود که اینگونه چاپ برای چاپ هایی که دارای عرض بالاتر می باشد مانند بنر و یا پوستر مناسب می باشند .

در مورد چاپ دیجیتال می توان بدین صورت مطرح نمود که در واقع در چاپ دیجیتال می توان تصاویر دیجیتالی را بر روی تمام محصولات چاپی چاپ نمود که بازم به ذکر است که در این روش چاپی می توان به آسانی تعداد محصولات چاپی را بسیار اندک در نظر گرفت که حتی تعداد آن را به یک عدد چاپ نیز می توان تغییر داد .
در چاپ دیجیتال از چه چاپگرهایی استفاده می شود ؟
۱) چاپگرهای لارج فرمت .
۲) چاپگرهای لیزری.
۳) چاپگرهای جوهر افشان .
در واقع با توجه به تمام موارد و نیازمندی ها می توان از یک نمونه از چاپگر ها استفاده نمود .
در چاپ دیجیتال هزینه نهایی نسبت به چاپگرهای سنتی مانند چاپ افست بیشتر می باشد که البته لازم به ذکر است که در چاپ دیجیتال در یک صفحه هزینه نهایی افزایش می یابد و این در حالی است که هزینه کلی با توجه به حذف پلیت ها در تیراژ های کم جبران می گردد ، در روش چاپ دیجیتال می توان به آسانی پس از سفارش محصول چاپی مورد نظر را دریافت نمود ، در این گونه چاپ ها سرعت موجود در تهیه محصولات چاپی از جمله مواردی است که اهمیت بسیار بالایی دارد ، در چاپ دیجیتال پس از چاپ یک مورد از محصول چاپی مورد نظر می توان ایرادات و اشتباهات موجود را اصلاح نموده و پس از آن مجددا محصول مورد نظر را چاپ نمود ، در واقع با استفاده چاپ دیجیتال می توان به سرعت اشتباهات را اصلاح نمود ، همچنین در صورتیکه نیازمند چاپ با ایجاد تغییرات در هر نسخه را داشتید می توانید از این نوع چاپ استفاده نمایید ، در چاپ دیجیتال هر نسخه می تواند دارای یک مشخصات و ویژگی های خاصی باشد ، در چاپ دیجیتال از نیروی انسانی بسیار کمتر استفاده می گردد و همچنین توان چاپی در این دستگاه ها روز به روز افزایش می یابد و با توجه به افزایش تیراژ و در نهایت کاهش چشمگیر هزینه ها سبب می گردد تا روز به روز بر گسترش روز افزون چاپ دیجیتال افزوده گردد و این بدان معناست که در اینده ای نه چندان دور چاپ دیجیتال با چاپ افست دارای رقابت بیشتری می گردد .
امروزه منظور از چاپ دیجیتال استفاده از چاپ تونری با استفاده از چاپگرهای لیزری بر روی کاغذ می باشد .
از جمله تفاوت های اصلی و شایع در چاپ دیجیتال و روش های قدیمی تر مانند لیتوگرافی و یا چاپ افست در عدم استفاده از پلیت چاپی می باشد که از پلیت ها پیش از چاپ سریع و ارزان در مراحل آماده سازی جهت چاپ های سنتی استفاده می شده است ، از جمله روش های مرسوم در چاپ ، چاپ های جوهر افشان و لیزری می باشد که سبب می گردد پیگمنت و یا تونر را بر روی محصولاتی مانند کاغذ و کاغذ عکاسی، کانواس، بوم،چوب ، فون، شیشه، سنگ چاپ می گردد .

امروزه در چاپ دیجیتال شاهد پیشرفت و رشد چشمگیری هستیم به گونه ای که در دستگاه های جدید سرعت چاپ به سرعت افزایش یافته و این در حالی است مه کیفیت چاپ نهایی به شدت افزایش یافته و لازم به ذکر است که تنها چاپ دیجیتال در مراکزی می تواند بهترین کیفیت را در اختیار مشتریان خود قرار دهد که از جدیدترین و بروز ترین دستگاه ها جهت چاپ محصولات خود استفاده نماید ، همانطور که پیش از این نیز مطرح کردیم در چاپ دیجیتال طرح نهایی که نیازمند چاپ آن می باشیم به صورت کاملا مستقیم بر روی دستگاه قرار می گیرد و پس از آن نیز عملیات چاپ آغاز می گردد در واقع در این نوع چاپ نیازی به هیچ پلیت و یا وسایل جانبی دیگری نمی باشد و این در حالی است که در چاپ افست نیاز به صفحه چاپی وجود دارد و بدون این صفحات انجام عملیات چاپی امکان پذیر نمی باشد ، در این حالت فایل های دیجیتالی به راحتی به دستگاه متصل می شوند و این فایل ها می بایست در پسوندهایی مانند pdf به دستگاه متصل شوند و پس از ان نتیجه اینگونه چاپ ها می توانند بر روی سطوحی مانند کاغذهای معمولی ، کاغذهای مخصوص عکس ، پارچه کانواس، فابریک ، پارچه های مصنوعی، کارت استاک و … قرار گیرند .
این روش دقیقا مشابه استفاده از پرینتر ها در خانه ها می باشد که جهت چاپ در منازل می توان از چاپگرهایی مانند جوهر افشان و با لیزری استفاده نمود ، لازم به ذکر است که در چاپ دیجیتال از روش هایی مانند چاپ تصعید و یا چاپ صفحه و رول لاستیکی استفاده نمی گردد و در چاپ دیجیتال طرح به صورت کاملا مستقیم یا با استفاده از تونر و با با استفاده از جوهر مایع چاپ می گردد .
و اما از چه جنس هایی بهتر است در چاپ دیجیتال استفاده گردد ؟
۱) کاغذ
۲) کارت
۳) پلاستیک ها
اینها از جمله جنس هایی می باشند که جهت چاپ دیجیتال می توان از آنها استفاده نمود .
با استفاده از چاپ دیجیتال می توان موارد زیر را به آسانی چاپ نمود ؟
جهت چاپ موارد زیر در تعداد اندک می توان از چاپ دیجیتال استفاده نمود و از جمله علت های استفاده از اینگونه چاپ ها می توان به عدم استفاده از صفحه چاپی اشاره نمود که در اینگونه چاپ ها فایل اصلی طراحی شده بدون قرار گیری در صفحه خاصی مستقیما به دستگاه چاپ می شود و می تواند در هر تعدادی که مد نظر باشد عملیات چاپ آغاز گردد ، در این نوع چاپ میتوان به آسانی پس از مشاهده اولین نسخه چاپی به آسانی تغییرات مد نظر انجام گیرد و پس از اعمال تغییرات مجددا شروع به چاپ نموده و یا سفارشی سازی یک نسخه پس از مشاهده اولین نسخه چاپی انجام می گردد .

سوالات رایج چاپ دیجیتال :

چاپ دیجیتال می تواند بر روی انواع کاغذ های مختلف مانند کاغذ ساده، فانتزی ، گلاسه، کتان، کرافت، فابریانو،صدفی، تحریر، عروسکی،لیبل ها که می توانند به دو صورت چسبدار و پی وی سی که به صورت ضد آب نیز می باشند و همچنین گرمانژ های متفاوتی در این نوع چاپ وجود دارد و پوشش های مختلفی از جمله سلفون مات و براق ، مخملی، لمینت مات،براق نیز وجود دارد که مشتریان محترم می توانند با هر تیراژی که مد نظر دارند درخواست سفارشات خود را به بلوط چاپ اعلام نمایند.
پس از حضور چاپ دیجیتال در چاپگر ها استفاده از چاپ افست رونق پیشین خود را از دست داد و چاپ دیجیتال به علت سرعت و کیفیت فوق العاده ای که داشت توانست رضایت بیشتری از مشتریان را جلب نماید ، به گونه ای که با استفاده از چاپ دیجیتال افراد می توانستند نسخه نهایی چاپی خود را که بر روی هر وسیله ای که چاپ شده باشد در کوتاه ترین زمان ممکن دریافت نمایند و از جمله موارد مهم دیگری که در مورد چاپ دیجیتال مطرح می گردد اینکه نیازی به تیراژ بالا در این نوع چاپ نمی باشد و مشتریان می توانند هر تعدادی از نسخه چاپی که مد نظر دارند را چاپ نمایند ، بزرگترین مزیتی که در این گونه چاپ ها مطرح می گردد اینکه هر زمانی که اشکالات چاپی را مشاهده نمودید می توانید چاپ را متوقف نمایید و پس از رفع ایراد و اشکالات مجددا عملیات چاپی را آغاز نمایید ،بنابراین با توجه به موارد گفته شده هر نسخه چاپی می تواند دارای محتویاتی باشد که در دیگری این اطلاعات وجود ندارد بنابراین سفارشی سازی در این گونه چاپ ها به راحتی امکان پذیر می باشد .

چه کاغذی برای چه عملیاتی مناسب می باشد ؟

انتخاب کاغذ برای چاپ دیجیتال به عوامل متعددی بستگی دارد که از جمله این موارد می تواند شامل نوع کار ، نوع طراحی صورت گرفته ، سلیقه شخصی و همچنین مکان مورد استفاده از نسخه چاپی بستگی دارد به عنوان مثال در مراکزی که از سرتیفیکیت ها استفاده می نمایند می بایست از کاغذ های صدفی جهت چاپ استفاده گردد و یا جهت چاپ های تیره اصولا از سلفون مات استفاده می گردد ، و مثال دیگر اینکه در شرکت های دولتی و یا رسمی از کاغذ های فانتزی جهت چاپ کارت ویزیت و یا اوراق اداری استفاده نمی گردد .
نسبت قیمت چاپ دیجیتال به چاپ افست چقدر می باشد ؟
در صورتیکه از تیراژ پایین و اندک جهت عملیات چاپی خود استفاده می نمایید از چاپ دیجیتال تنها می بایست استفاده نموده و از چاپ افست نمی توان استفاده نمود و در صورت استفاده از چاپ افست در تیراژ اندک هزینه آن بسیار بیشتر می باشد و از جمله علت های آن ساخت صفحه می باشد که تنها صفحات در چاپ افست وجود دارند و در چاپ دیجیتال از آنها استفاده نمی شود که در تیراژ کم هزینه ساخت صفحه در چاپ افست از هزینه چاپ نهایی بیشتر می باشد و در این حالت تفاوت قیمتی میان ۱۰۰ عدد چاپ تا ۱۰۰۰عدد نمی باشد .

در این قسمت به بررسی برخی سوالات پرتکرار و مهم پرداخته می شود :

۱) مزیت های چاپ دیجیتال چیست ؟

اولین و مهم ترین مزیتی که در این نوع چاپ مطرح می شود سرعت چاپ در اینگونه چاپ ها می باشد و اینکه در کمتر از دو ساعت می توانید نسبت به تحویل نسخه چاپی خود اقدام نمایید ، بنابراین در کوتاهترین زمان ممکن می توانید نسبت به چاپ محصول خود اقدام نمایید .

دومین مزیت دیگر چاپ دیجیتال تیراژ در تعداد اندک می باشد ، در واقع درخواست شما برای چاپ دیجیتال حتی یک برگه نیز می تواند باشد و در هر تعدادی که مد نظر داشته باشید می توانید محصولات خود را چاپ نمایید .از جمله علت های سرعت بالا در چاپ دیجیتال می توان به عدم استفاده از پیش نیاز در چاپ اشاره نمود ، در اینگونه چاپ فایل ابتدا طراحی می شود و این فایل می بایست تمام مشخصات فایل چاپی را دارا باشد و در نهایت به صورت مستقیم فایل طراحی شده وارد دستگاه می شود و در نهایت چاپ می گردد ، در این حالت فایل چاپ شده در کمتر از دو ساعت اماده تحویل می باشد ، در این حالت سفارش دهندگان عزیز نیازی به پرداخت هزینه برای صفحات چاپی ندارند ، بنابراین در تیراژ اندک هزینه های چاپ بسیار مناسب می باشد .

مورد سوم اینکه رفع اشکال در این نوع چاپ به آسانی انجام می شود و پس از چاپ مقدار اندکی از چاپ محصول در صورت مشکل دار بودن آن می توان به راحتی چاپ را متوقف نمود و پس از آن نسبت به رفع اشکال آن اقدام نمود .

قیمت چاپ در چاپ دیجیتال به چه صورتی محاسبه می گردد ؟

چاپ دیجیتال بر روی محصول می تواند یکرو و یا دورو باشد ، این نوع چاپ می تواند بر روی انواع کاغذ های مختلف مانند گلاسه ، فابریانو، کتان ، لیبل چسبدار می تواند متفاوت باشد .

مورد دیگری که در قیمت چاپ دیجیتال تاثیر گذار می باشد سایز چاپ می باشد که بسته به انتخاب سایز مد نظر شما متفاوت می باشد و همچنین اینکه پوشش موجود بر روی چاپ می تواند سلفون و یا لمینت باشد که این مورد نیز به خودی خود در تعرفه قیمت چاپ دیجیتال تاثیر گذار است .

مورد اخری که در قیمت چاپ دیجیتال تاثیر گذار میباشد تیراژ نهایی می باشد و همچنین ذکر این نکته در این قسمت حائز اهمیت می باشد که هر چه تیراژ در این نوع چاپ افزایش یابد تخفیفی هم که بر روی این نوع چاپ قرار می گیرد به صورت تصاعدی می باشد .

شیوه چاپ در چاپ دیجیتال به چه صورتی می باشد ؟

شیوه چاپ در این نوع مشابه چاپ با چاپگرهای خانگی می باشد با این تفاوت که این نوع چاپگر ها بسیار دقیق تر ، با کیفیت تر و بزرگ می باشد . در این نوع چاپ مانند چاپ های قدیمی تر نیازی به استفاده از صفحه های چاپی نمی باشد .

در صورت مشاوره در زمینه چاپ دیجیتال می توانید با کارشناسان بلوط چاپ تماس حاصل نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.